92 views 4 min

0

Komentarzy

Prezydent zdecydował o powołaniu – Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego

- Maj 25, 2020

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o powołaniu, spośród pięciu kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego – sędzi Małgorzaty Manowskiej na stanowisko I Prezesa SN. Natomiast Michała Laskowskiego powołano na prezesa SN kierującego pracą Izby Karnej.

 

25 maja rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował w mediach społecznościowych, że prezydent zdecydował o powołaniu Małgorzaty Manowskiej, wybierając spośród pięciorga kandydatów, wśród których znaleźli się również: Włodzimierz Wróbel, Tomasz Demendecki, Leszek Bosek oraz Joanna Misztal-Konecka. Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN wskazało kandydatów na następcę Małgorzaty Gersdorf po sześciu dniach obrad.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego toczyło się od 8 maja br. Przez cały czas jego trwania miały miejsce spory proceduralne i dopiero trzeciego dnia przystąpiono do wyłaniania kandydatów, czwartego dnia – 22 maja kandydaci przystąpili do prezentowania się i odpowiadania na pytania uczestników Zgromadzenia.

23 maja Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego wybrało pięciu kandydatów na stanowisko I Prezesa tego sądu. Najwięcej głosów – 50 – otrzymał sędzia Włodzimierz Wróbel. Na Małgorzatę Manowską oddano 25 głosów, na Tomasza Demendeckiego – 14, na Leszka Boska – 4, a na Joannę Misztal-Konecką – 2 głosy.

Kadencja Manowskiej potrwa sześć lat. Manowska była jedną z osób zarekomendowanych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, ale większe od niej poparcie uzyskał prof. Włodzimierz Wróbel.

– Jedynym kandydatem Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN na stanowisko Pierwszego Prezesa jest sędzia Wróbel. Pozostałych, którzy nie uzyskali większości głosów, nie należy traktować jako kandydatów. Powołanie któregokolwiek z nich przez PAD będzie złamaniem Konstytucji – twierdzi lider PO Borys Budka.

– Wypowiedź lidera PO Borysa Budki o tym, że jedynym kandydatem Zgromadzenia Ogólnego SN na stanowisko I prezesa jest sędzia Włodzimierz Wróbel jest niedopuszczalna i nieprawdziwa – ocenił wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. – Wybór I prezesa SN to prerogatywa prezydenta.

Sędzia Manowska urodziła się w 1964 r. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (1992), gdzie także doktoryzowała się, a w 2010 r. uzyskała habilitację. Manowska jest cywilistką – specjalistką w kwestiach postępowań cywilnych i cywilnych procesów, autorką szeregu publikacji dotyczących tego zakresu tematyki prawnej. Wykładowczyni na stołecznej Uczelni Łazarskiego. W 2007 r. przez kilka miesięcy była wiceministrem sprawiedliwości. Od stycznia 2016 r. pełni funkcję dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Przez kilkanaście lat była sędzią Sądu Apelacyjnego w Warszawie, a od października 2018 r. jest sędzią SN w Izbie Cywilnej.

 

Prezydent RP postanowił także powołać, spośród trzech kandydatów wybranych przez zgromadzenie sędziów Izby Karnej – pana sędziego Michała Laskowskiego na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Karnej – informuje rzecznik prezydenta.

 

Źródło: pap/iar/polsatnews

foto:YouTube

Zostaw komentarz