87 views 3 min

0

Komentarzy

Przesłanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą

- Maj 4, 2020

Szanowni Państwo! Drodzy Rodacy!

 

Obchodzimy dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Spoglądamy tego dnia na nasze narodowe barwy i nasze narodowe symbole, przypominając sobie ich znaczenie i wagę. Biało-czerwona flaga jednoczy nas i przypomina, że jesteśmy Polakami. Patrzymy na nią z dumą i nadzieją, z radością i satysfakcją, a gdy towarzyszy nam ona z dala od Ojczyzny, także z nostalgią i tęsknotą.

Dzień Flagi przypomina nam, jak wielką zdobyczą jest to, że możemy dziś żyć w wolnej, niepodległej, suwerennej i demokratycznej Polsce. Wielka w tym zasługa naszych przodków, którzy walczyli w powstaniach, na frontach kolejnych wojen i w partyzanckich szeregach, często płacąc za swoją odwagę i męstwo najwyższą cenę. To również zasługa tych wszystkich, którzy poprzez swoją działalność społeczną i polityczną, twórczość artystyczną i literacką, pracę u podstaw podtrzymywali i budowali naszą narodową tożsamość. Myślimy o nich wszystkich z wdzięcznością. To dzięki nim możemy dzisiaj patrzeć na biało-czerwoną flagę dumnie powiewającą na masztach, ponad siedzibami urzędów państwowych, ale także na naszych domach i naszych ulicach.

Obchodzimy dzisiaj również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto to ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dowód uznania dla wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność oraz przywiązanie do polskości, a także pomoc Ojczyźnie w najtrudniejszych momentach. Podczas moich licznych spotkań z Polonią na całym świecie miałem niejednokrotnie okazję przekonać się, jak wielkie jest przywiązanie naszych Rodaków mieszkających za granicą do Ojczyzny i jak wielką troską otaczają oni polskie sprawy. Szczególnym tego jest eksponowanie biało-czerwonej flagi, która dzięki Polakom i Polonii obecna jest w wielu miejscach na wszystkich kontynentach. Dlatego cieszę się, że w trakcie moich licznych spotkań z Polakami mieszkającymi za granicą mogłem przekazać przedstawicielom instytucji i organizacji polonijnych biało-czerwone flagi jako symbol łączności z Ojczyzną.

W tym roku z powodu pandemii koronawirusa nasze świętowanie ograniczone jest do rodzinnego grona i domowego zacisza. Tym bardziej pragnę pozdrowić wszystkich Rodaków w kraju i za granicą, którzy w tych dniach pamiętają, że jesteśmy wspólnotą jednoczącą się pod biało-czerwona flagą. Niech duma z tego, że jesteśmy Polakami, okazywana sobie na co dzień wzajemna życzliwość, a także świadomość wspólnego celu, jakim jest dobro i pomyślność Rzeczypospolitej, pozwolą nam jak najpełniej cieszyć się z tego, że Polska, doświadczona w ostatnich stuleciach tak wieloma przeciwnościami, zajmuje dziś należne jej miejsce w Europie i w świecie, a nasze narodowe symbole są oznaką naszej suwerenności i naszego dziedzictwa.

Zostaw komentarz