71 views 4 min

0

Komentarzy

Rekonstrukcja rządu się rozpoczęła. Dymisja ministra i wiceministra zdrowia

- Sierpień 20, 2020

Na wrzesień planowana jest rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego. 18 sierpnia Łukasz Szumowski złożył rezygnację z funkcji ministra zdrowia. Z kolei dzień wcześniej z resortu odszedł też wiceminister Janusz Cieszyński.

 

18 sierpnia minister zdrowia Łukasz Szumowski podał się do dymisji. Zapewniał, że o takim zamiarze informował wcześniej premiera oraz rząd, a dymisję przygotowywał od lutego, jednak nie doszło do niej ze względu na pandemię koronawirusa. Szumowski swoją decyzję motywował względami osobistymi i poinformował, że pozostaje w życiu publicznym jako poseł oraz zamierza wrócić do zawodu lekarza.

– Nazwisko następcy ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego poznamy w ciągu kilku dni. To będzie osoba kompetentna, z dużą wiedzą o ochronie zdrowia – zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, obecnie resortem będzie kierował zespół czterech wiceministrów. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że nazwisko nowego szefa resortu zdrowia poznamy w ciągu kilku dni.

– Jeśli zmieniać ministra zdrowia to teraz, a nie jesienią, kiedy zachorowania na koronawirusa będą nakładać się na grypę; wtedy nowy minister będzie musiał już być wdrożony – powiedział w środę ustępujący minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski pytany o przyczyny swojej rezygnacji z funkcji ministra zdrowia. Zapewniał, że w jego decyzji “naprawdę nie ma drugiego dna”, a żaden czas na rezygnację nie byłby dobry. – Najistotniejsze w walce z epidemią jest to, że jest stała liczba ludzi w szpitalach, około 2 tys., i stała liczba osób, które wymagają respiratorów – około 70-100. Najgroźniejsze jest to, co widzieliśmy we Włoszech – zatkanie się systemu ochrony zdrowia, szpitali, brak respiratorów, brak łóżek. Tego u nas nie ma – zapewnił.

– Nigdzie nie znikam, nie odchodzę, pozostaję posłem, pozostaję w przestrzeni publicznej, będę pełnił funkcje publiczne. Oczywiście wracam do zawodu, do mojego wyuczonego zawodu (…), chciałbym wrócić do instytutu, do kliniki, chciałbym leczyć pacjentów – mówił Szumowski.

– Samo odejście pana ministra Łukasza Szumowskiego i Janusza Cieszyńskiego były zapowiadane jeszcze przed pandemią. To, że zostali, kiedy pandemia wybuchła, ale chcieli odejść, nie jest tajemnicą. Pozostaje pytanie, dlaczego teraz, przed rekonstrukcją jesienną – komentował Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej.

– Opozycja szuka dziur w systemie władzy, a minister Szumowski okazał się celem do ataków. Służbę zdrowia pozostawia przygotowaną do następnych etapów epidemii koronawirusa – powiedział prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

– Minister Szumowski od kilku miesięcy informował o tym najważniejsze osoby w państwie – mówił poseł Solidarnej Polski Mariusz Gosek.

Janusz Cieszyński kończy pracę w resorcie

– To był dla mnie niesamowity czas, za który dziękuję wszystkim, z którymi go spędziłem – napisał w mediach społecznościowych wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Wiceminister napisał w mediach społecznościowych, że jego decyzja była “już kilkukrotnie odkładana, ale dzięki temu jest dobrze przemyślana. Cieszyński napisał, że uczestniczył “w kluczowych negocjacjach MZ z partnerami – Izbą Pielęgniarek i Położnych, reprezentującym środowisko lekarskie Porozumieniem Rezydentów, Porozumieniem Zielonogórskim, Związkiem Szpitali Powiatowych”. “Wiem, że ich wyniki nie są jednoznacznie oceniane, ale były zawsze prowadzone uczciwie i w atmosferze wzajemnego szacunku. Dziękuję z tego miejsca wszystkim, z którymi miałem przyjemność usiąść do stołu” – czytamy we wpisie na mediach społecznościowych Janusz Cieszyński.

 

Źródło: pap/iar

 

Zostaw komentarz