Rząd przygotowuje się do drugiej fali epidemii Covid-19 w Polsce

- Lipiec 29, 2020

Opracowujemy na jesień  strategię na II fazę epidemii Covid-19 – zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Chodzi tu m.in. o dostępność do szczepień przeciw grypie i testów na obecność koronawirusa.

 

Resort zdrowia szykuje się już na wzrost zachorowań jesienią, choć trudno powiedzieć, kiedy on nastąpi i w jakiej skali. Rząd powołał już specjalny zespół. Do końca sierpnia, który ma opracować strategię postępowania na wypadek drugiej fali zakażeń.

Zespół w tej chwili analizuje doświadczenia krajów europejskich w związku z przebiegiem epidemii. Opracować ma m.in. strategię dotyczącą szczepień przeciw grypie, prawdopodobnie będą bezpłatne szczepionki dla osób z grup ryzyka. – Będziemy namawiać wszystkich, aby właśnie te grupy w pierwszej kolejności zaszczepiły się przeciwko grypie – podkreślił Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Kluczowa ma być dostępność testów genowych. Ministerstwo będzie chciało przekazać tzw. szybkie testy diagnostyczne najpierw do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, a potem lekarzom podstawowej opieki.

Resort opracowuje też plan przemodelowania szpitali jednoimiennych. Jednym z najważniejszych elementów ma być też współpraca z lekarza rodzinnymi.  – Wiemy, że najczęściej pojawiają się zwykłe przeziębienia, pojawia się grypa i bardzo ważne będzie to, jak na tym pierwszym etapie u lekarza rodzinnego rozróżnić to zwykłe przeziębienie od infekcji koronawirsem – tłumaczy Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

 

Źródło: iar/pap/MinisterstwoZdrowia

Zostaw komentarz