75 views 3 min

0

Komentarzy

Rząd wprowadza zakaz wychodzenia z domu. Są też inne ograniczenia

- Marzec 26, 2020

Rząd wprowadza nowe obostrzenia w walce z epidemią koronawirusa tzn. od 25 marca obowiązuje zakaz wychodzenia z domu. – To, że mamy mniejszy przyrost zachorowań, niż się spodziewaliśmy, nie może nas usypiać. Konieczne jest wprowadzenia w Polsce kolejnych obostrzeń w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

– Ten efekt, który dziś mamy, pewnego mniejszego przyrostu wirusa, niż jeszcze się spodziewaliśmy, nie może nas usypiać. To, że podjęliśmy działania szybciej przed innymi (…), to nie może być dla nas powód, żeby zasypiać gruszek w popiele, żeby być uspokojonymi – podkreślił Morawiecki. – Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, co się dzieje i musimy wdrożyć kolejne ograniczenia – zaznaczył premier.

Po posiedzeniu sztabu antykryzysowego, premier Mateusz Morawiecki podał najnowsze informacje na temat zasad dotyczących funkcjonowania w czasie epidemii koronawirusa. Od środy 25 marca wprowadzone zostają zaostrzone warunki kwarantanny społecznej. Wprowadzony zostanie zakaz wychodzenia z domu bez koniecznych życiowo potrzeb. Potrzeby niezbędne życiowo to: wyjście po zakupy spożywcze, do apteki czy do pracy, wyprowadzanie psa. Zmieni się też organizacja w komunikacji. Nowe zasady funkcjonują do 11 kwietnia.

Nowe decyzje, które podjął rząd to, żeby “kupić sobie czas”. – Kupujemy sobie czas – dla nas wszystkich, dla lepszego przygotowania służby zdrowia, dla przygotowania kolejnych miejsc. Mamy już 19 szpitali jednoimiennych, żeby przygotowywać kolejne szpitale na wszelki wypadek, chcemy wyprzedzać bieg wydarzeń w sytuacji, gdyby nastąpił ten zły scenariusz lub bardzo niedobry. – Wirus krępuje nasze życie, ale my musimy dalej ograniczać jeszcze możliwe zgromadzenia – do właściwie absolutnego minimum. Nie powinny więcej niż dwie osoby poruszać się – zaznaczył. Dodał, że “wszelkie przekraczanie tych norm, tych ograniczeń, które dzisiaj jeszcze dodatkowo narzucamy, może być zabójczo niebezpieczne – mówi premier.

 

Kolejne wprowadzane obostrzenia to:

  • zakaz w przemieszczaniu się, można jedynie wyjść do pracy, po zakupy spożywcze, wyprowadzanie psa, wyjście do apteki, do lekarza (starajmy się dzwonić), nie gromadzić się: grlliować, wychodzić na plac zabaw
  • co drugie miejsca siedzące w autobusie/tramwaju/metrze mogą być zajęte, nie może być pasażerów stojących
  • zakaz zgromadzeń, z wyjątkiem wydarzeń, w których uczestniczą członkowie rodziny.
  • liczba osób na mszy świętej do 5 osób, nie licząc kapłanów.

 

Utrzymane zostają dotychczasowe ograniczenia: funkcjonowanie galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

–  Jestem przekonany, że za kilka tygodni będziemy mogli w nowej dyscyplinie sanitarnej wrócić do życia zawodowego, które pozwoli na odrodzenie się gospodarki. Walka z wirusem to nie pojedynek, który możemy zaplanować krok po kroku, ale staramy się to robić – mówił premier.

 

źródło; iar/pap/polsatnews

Foto:Facebook

Zostaw komentarz