82 views 4 min

0

Komentarzy

Sejm: 10-proc. podwyżka akcyzy na alkohol i produkty tytoniowe

- Listopad 25, 2019

Sejm przyjął rządowy projekt podnoszący o 10 procent akcyzę na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe. Komisja wpisała też do projektu stawkę akcyzy na płyn do e-papierosów.
Zakładane dodatkowe wpływy z tego tytułu w 2020 roku wyniosą 1,7 mld zł.

Za zmianą ustawy o podatku akcyzowym głosowało 243 posłów, 201 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu. Sejm wcześniej odrzucił poprawkę do projektu, którą podczas drugiego czytania
złożyli posłowie klubu PSL-Kukiz’15. Poprawka przewidywała, że wzrost dochodów uzyskanych wskutek nowelizacji zostanie przeznaczony na finansowanie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, przyjęty został przez rząd w trybie obiegowym.

Planowana zmiana, która ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r. podwyższa stawki akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe o 10 proc. Ostatni raz akcyza na papierosy i alkohol wzrosła w
2014 r. Wówczas ustalono stawki akcyzy na: 15 % dla alkoholu i 5% dla papierosów i tytoniu. Resort tłumaczy podniesienie akcyzy o 3 procent ze względu na wzrost inflacji od ostatniej zmiany.
Projekt przewiduje wyrównywanie, stawek podatku akcyzowego ​na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie (czyli e-papierosy).

Ile wyniesie podwyżka cen?

Z uzasadnienia projektu wynika, że wzrost stawki na alkohol etylowy może oznaczać wzrost ceny półlitrowej butelki wódki o mocy 40 proc. o ok. 1,14 zł (z VAT-em ok. 1,4 zł). Zmiana akcyzy na piwo może spowodować podniesienie ceny półlitrowej puszki tego napoju (o ekstrakcie 12 st. Plato) o ok. 0,05 zł (z VAT-em ok. 0,06 zł).

Wina o poj. 0,75 l mogą podrożeć o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15zł), a napoje fermentowane, np. wina owocowe o poj. 0,75 l o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł). Natomiast tzw. wyroby pośrednie, np. wina porto o poj. 0,5 l mogą zdrożeć o ok. 0,16 zł (z VAT-em ok. 0,20 zł).

Podwyższenie akcyzy związane z wyrobami tytoniowymi może oznaczać, że paczka papierosów (20 szt.) podrożeje przeciętnie o ok. 1,02 zł, a paczka tytoniu do palenia (50 g) będzie droższa o 1,69 zł. Cena cygar może wzrosnąć ok. 0,40 zł za sztukę, a kilograma suszu tytoniowego o ok. 22,93 zł. Trudno oszacować, o ile wzrośnie cena paczki.

Z podwyżki akcyzy na używki wyłączono cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5 proc. Wyroby te pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu. ​

Co z e-papierosami?

Z akcyzy wyłączono papierosy elektroniczne, na które do końca czerwca 2020 r. obowiązuje zerowa stawka. Wyroby te będą opodatkowane efektywną stawką akcyzy od 1 lipca 2020 r. Ale Sejmowa Komisja Fnansów Publicznych wpisała do projektu stawkę akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych, który wyniesie 0,55 zł za każdy mililitr płynu.

Zostaw komentarz