96 views 58 sec

0

Komentarzy

Tajne zamówienie. CIA zakupiła ceramikę z Bolesławca

- Sierpień 15, 2018

Tajne zamówienie. CIA zakupiła ceramikę z Bolesławca

Centralna Agencja Wywiadowcza USA, czyli słynna CIA zakupiła ceramikę z Bolesławca

Zamówienie było ściśle tajne, a wzór jest zastrzeżony i nie do kupienia. Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu otrzymała zgodę od amerykańskiego wywiadu, by ujawnić szczegóły zlecenia.

Ceramikę wysłano do USA już kilka miesięcy temu. Wyzwaniem dla rękodzielników było dopasowanie oryginalnych kolorów orła, który widnieje na pieczęci CIA do tradycyjnie niebieskich kwiatowych motywów bolesławieckiej ceramiki. Ten nie jest odbity od szablonu. Za każdym razem logo musi być namalowane ręcznie Na każdym naczyniu znalazł się także charakterystyczny znak firmowy spółdzielni z Bolesławca.

“Przez kilka miesięcy trwały próby i tworzenie kolejnych wersji projektu. Agenci mieli też specjalne wymagania co do kolorystyki. Więcej swobody było przy tworzeniu dekoracji, której autorką jest Pani Maria Starzyk” – czytamy na stronie spółdzielni. – Być może to efekt wizyty żołnierzy amerykańskich w naszej firmie. Być może fakt, że nasze produkty sprzedawane są w Pentagonie – mówi Helena Smoleńska, prezes Ceramiki Artystycznej Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu.

Źródło: dorzeczy.pl/ho
Polskie Radio Dla Zagranicy
Ceramika dla CIA. Źródło: zrzut z tvn24.pl

Zostaw komentarz