74 views 3 min

0

Komentarzy

Tarcza antykryzysowa 3.0. “Nie będzie zwalniania mailem” – zapewnia rzecznik rządu

- Kwiecień 27, 2020
Rząd pracuje nad tarczą antykryzysową 3.0, ale już wspomina o kolejnej wersji ustawy. Tarcza 3.0 ma zostać prawdopodobnie rozszerzona o kilka istotnych rozwiązań. Pojawiły się jednak informacje o tym, że kolejna, trzecia już specustawa mająca pomóc przedsiębiorcom w czasie kryzysu, zawiera liczne postanowienia ograniczające prawa pracowników. – W finalnym projekcie tzw. tarczy antykryzysowej 3.0 nie będzie zapisów, które będą dotyczyły ograniczania praw pracowników. My jakiekolwiek zmiany w tym zakresie chcemy dyskutować i przyjmować w drodze dialogu, również ze związkami zawodowymi – oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller.
Dziennik “Rzeczpospolita” podał 27 kwietnia, że projekt tarczy 3.0 przewiduje daleko idące uprawnienia dla pracodawców w cięciu wynagrodzeń i zwalnianiu pracowników – umożliwienie pracodawcom dotkniętym kryzysem obciąć czas pracy zatrudnionych, a w konsekwencji ich wynagrodzenie (o 10 proc.) tylko na podstawie oświadczenia pracodawcy; zwalnianie nawet przez e-mail.
W “Tarczy 3.0” według gazety znajdzie się także m.in. propozycja dopłat do oprocentowania kredytów bankowych dla firm i pomoc dla samorządów.
– Projekt tarczy 3.0 jest dopiero w trakcie obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów i jeszcze nie został skierowany do Rady Ministrów. – Dopiero Komitet Stały powinien przyjąć wersję projektu, która zostanie skierowana pod obrady rządu – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.- Później rolą Komitetu Stałego, a na koniec Rady Ministrów, jest podjęcie ostatecznych decyzji. Podczas tych prac – i w przeszłości, i teraz – pojawia się bardzo wiele wykluczających się nawzajem pomysłów – zaznaczył.
– Te pomysły będą się pojawiały i będą też wśród tych pomysłów takie, które mogą budzić emocje społeczne. Naszą rolą jest to, aby w ramach dialogu pomiędzy poszczególnymi grupami zawodowymi czy grupami pracodawców i pracowników przyjmować rozwiązania, które z jednej strony będą odpowiadały na wyzwania związane z kryzysem gospodarczym, a z drugiej strony – na wyzwania związane z zachowaniem pewnych praw, które są istotne dla pracowników – podkreślił Piotr Müller.
– Pracownicy i pracodawcy zgłaszają różne propozycje zmian. Procedujemy je w drodze dialogu. Warto chwilę poczekać zanim ogłosi się ich ostateczne przyjęcie – podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.
źródło: iar/pap
Zostaw komentarz