Tarcza antykryzysowa dla firm przedłużona. Kto i na jakich zasadach może z niej skorzystać?

- Kwiecień 10, 2021

Tarcza antykryzysowa dla firm została przedłużona na następne miesiące.  Tarcza obejmuje zarówno ochronę miejsc pracy pracowników, jak i wsparcie dla samych przedsiębiorców. Pomoc za kwiecień – kwota jaką przeznaczono  to 7 mld zł, trafi do około 60 branż, w tym nowych np. fryzjerów, kosmetyczek, sklepów meblowych czy rtv/agd – poinformowało  Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

 

Wprowadzenie  4 narzędzia wsparcia

 

– I jest to zwolnienie ze składek ZUS-u na określony miesiąc, następnie – świadczenie postojowe dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, po trzecie bezzwrotną dotację małą w wysokości 5 tys. zł dla mikro i małych przedsiębiorców oraz dopłatę w wysokości 2 tys. zł do wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na umowę o pracę i umowy zlecenie – wymienia Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

 

Wsparcie dla kolejnych branż i gałęzi gospodarczych

 

Wszystkie instrumenty zostają przedłużone dla 49 kodów PKD znajdujących się w tarczy branżowej uchwalonej przez Sejm, rozszerzone zostaje również rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów o kolejne kody PKD dla tych gałęzi gospodarki, które znajdują się w lockdownie od  początku kwietnia.

 

– Tym samym wsparciem objęte zostaną branże zapisane w 69 kodach PKD, a wartość pomocy sięgnie ponad 7 mld zł miesięcznie – mówi wiceminister.

 

Pierwotnie tarcza branżowa opiewała na 4 mld zł, dzisiaj z rozszerzeniem o nowe kody PKD mamy 7 mld zł, a oprócz tego mamy anulację 7 mld zł wypłaconych w ramach tarczy branżowej 1.0 dla przedsiębiorców, którzy otrzymali wsparcie z PFR w ubiegłym roku.

 

Ponadto kolejne narzędzie, czyli dotacja 5 tys. zł może zostać spożytkowana tak na pracownika jak i na koszty stałe związane z utrzymaniem miejsca pracy. – Korzystają z niej zazwyczaj samozatrudnieni jak i mikroprzedsiębiorcy – mówi Olga Semeniuk.

 

 

Źródło: polskieradio24.pl

 

AS

Zostaw komentarz