42 views 3 min

0

Komentarzy

Tysiące mieszkań spełnia kryteria programu “Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. Eksperci przeanalizowali rynek

- Styczeń 11, 2023

 

W Warszawie kryteria programu “Bezpieczny Kredyt 2 proc.” spełnia ponad 6 tys. mieszkań z rynku pierwotnego, czyli 39 proc. całej oferty rynkowej. Największy odsetek lokali znajduje się w Łodzi – 83 proc. – poinformowali analitycy z REDNET Property Group.

“Bezpieczny Kredyt 2 proc.” będzie skierowany, w ramach programu “Pierwsze Mieszkanie”, do osób do 45. roku życia, które dotąd nie były właścicielem mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do nich. Maksymalna wartość pożyczki to 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub rodziców z przynajmniej jednym dzieckiem 600 tys. zł. Budżet państwa będzie przez 10 lat dopłacać do różnicy między stopą kredytu a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc.

Jak zapowiedział na początku stycznia tego roku minister rozwoju i technologii, program Pierwsze Mieszkanie powinien trafić pod obrady Sejmu na przełomie stycznia i lutego tego roku.

Największy odsetek – w Łodzi

 Analitycy z REDNET Property Group przygotowali zestawienie mieszkań z rynku pierwotnego z sześciu największych miast w Polsce, które kwalifikują się do programu “Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. Przyjęli założenia, że maksymalna wartość kredytu pozostanie, niezależnie od regionu, na poziomie 500-600 tys. zł, nie jest wymagany wkład własny, a cena lokalu nie uwzględnia rabatów lub zniżek oraz miejsca postojowego.

Zgodnie z analizą, na podstawie danych tabelaoferta.pl na koniec III kwartału 2022 r., w Warszawie kryteria programu spełniało ponad 6 tys. mieszkań z rynku pierwotnego, ale stanowiły one 39 proc. całej oferty rynkowej. W Krakowie na program “Bezpieczny Kredyt 2 proc.” kwalifikowało się 49 proc. mieszkań z rynku pierwotnego, w Trójmieście 52 proc., we Wrocławiu 59 proc., a w Poznaniu 73 proc. Największy odsetek lokali spełniających kryteria znajdował się w Łodzi – 83 proc., przy czym ich liczba nie przekraczała 5 tys.

Także czteropokojowe

– Średni metraż kwalifikujących się mieszkań w Warszawie wynosi od około 41 m2 do blisko 49 m2 w Łodzi. W każdym z analizowanych miast największą dostępnością charakteryzują się kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe – powiedział Robert Chojnacki z serwisu tabelaofert.pl.

#BezpiecznyKredyt2% to projekt, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób, które nie mają własnej nieruchomości i mają do 45 lat. Przez pierwsze 10 lat odpowiedzialność finansową powyżej 2% bierze na siebie państwo.

 We Wrocławiu ponad 70 proc. mieszkań dwupokojowych z rynku pierwotnego spełniało kryteria programu, 47 proc. trzypokojowych i 16 proc. czteropokojowych.

– W Krakowie niespełna 6 proc. wszystkich lokali czteropokojowych kwalifikowało się do programu, a w Łodzi 24 proc. – zaznaczył ekspert.

PR24.pl, IAR, PAP, REDNET Property Group

Zostaw komentarz