Włochy: gigantyczne kolejki do samochodowych punktów z testami na koronawirusa

- Sierpień 26, 2020
W gigantycznych kolejkach stoją w samochodach mieszkańcy Rzymu w dotkliwym upale do punktów typu drive-in, by wykonać test na obecność koronawirusa. Badaniu poddają się osoby, które wróciły z wakacji w Hiszpanii, Grecji, Chorwacji i na Malcie oraz na Sardynii.

W większości z 15 miejsc w Wiecznym Mieście i okolicach trzeba czekać kilka godzin na test. Wszystkie te punkty są oblężone od świtu, mimo że działają przez siedem dni w tygodniu. Można tam przyjechać własnym samochodem, taksówką lub na rowerze.

Niektóre korporacje taksówkowe za dojazd do punktu medycznego przy szpitalu na w dzielnicy Trigoria na przedmieściach oraz oczekiwanie w kolejce i powrót żądają 100 euro.

Kolejki długości setek metrów tworzą się od chwili, gdy minister zdrowia Włoch Roberto Speranza zarządził 12 sierpnia, że turyści wracający z wakacji w czterech tzw. krajach ryzyka muszą poddać się obowiązkowemu testowi. Jest on bezpłatny.

Do osób tych dołączyły też tysiące ludzi, którzy spędzili urlop na Sardynii, gdzie zanotowano w szczycie sezonu letniego rosnącą liczbę zakażeń. Ludzie stojący w samochodowych kolejkach mówią, że podczas wakacji na włoskiej wyspie bywali w zatłoczonych klubach oraz dyskotekach i dlatego w trosce o siebie oraz swoje rodziny wolą się zbadać.

Czekają również osoby, które chcą poddać się testowi w związku z podróżą zagraniczną tam, gdzie jest to wymagane. Wtedy opłata wynosi około 70 euro.

W kolejkach do punktów drive-in porządku pilnują pracownicy szpitali, a także funkcjonariusze sił porządkowych, którzy patrolują rzędy aut roznosząc wodę i sprawdzając, czy ktoś nie potrzebuje pomocy z powodu złego samopoczucia lub wyczerpania upałem. Gdy w pojazdach czekają osoby starsze, są przepuszczane.

Chaos, tłok, nawet pięć godzin oczekiwania – tak wygląda sytuacja przed szpitalem w centrum stolicy, gdzie na posiew można przyjść pieszo. „To niegodne warunki” – powiedzieli włoskim mediom ludzie stojący w kolejce.

Masowe, błyskawiczne testy na obecność koronawirusa przeprowadzane są też na rzymskich lotniskach Fiumicino i Ciampino. Tam także turyści wracający z wakacji w Hiszpanii, Grecji, Chorwacji i na Malcie stoją w kolejkach, ale nie tak długich, jak do punktów medycznych w mieście.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ zm/

Zostaw komentarz