108 views 3 min

0

Komentarzy

Wojtyła oczami esbeka. Premiera filmu „Figurant”

- Październik 19, 2023

Premiera Filmu „Figurant”, opowiadająca historię inwigilacji Karola Wojtyły oczami funkcjonariusza Służb Bezpieczeństwa, miała miejsce 9 października w warszawskich Złotych Tarasach. 20 października film wchodzi na ekrany kin.

 

Świat PRL, w który wkraczamy z głównym bohaterem Bronkiem Budnym (Mateusz Więcławek), to świat „nadal pełen tajemnic, pełen donosów, pełen inwigilacji, podejrzeń”, jak zaznacza reżyser obrazu Robert Gliński. Jesteśmy świadkami codzienności, marzeń, miłości, dylematów i dramatów ludzkich Krakowa lat 60-tych. Widzimy bezwzględne sposoby działania systemu komunistycznego. Z Budnym i jego aparatem fotograficznym wchodzimy do krakowskich kościołów, do siedziby SB, do Piwnicy pod Baranami, obserwujemy drzwi do mieszkania biskupa Wojtyły na Kanoniczej; jesteśmy świadkami dramatycznych wydarzeń w Nowej Hucie.

 

„Figurant”, jak wyjaśnia reżyser Robert Gliński, to w żargonie Służb Bezpieczeństwa osoba inwigilowana. W powszechnym rozumieniu „figurant” to osoba tylko pozornie ważna, w istocie nie odgrywa istotnej roli.  Zdaniem Glińskiego figurantem okazuje się nie Karol Wojtyła (rola Macieja Mikołajczyka), ale główny bohater – esbek go inwigilujący, który „chce przy pomocy kamery i mikrofonu zbudować swój świat i rządzić, mieć wpływ na wszystko, co go otacza”. W rezultacie „stacza się w studnię zła bez końca”, jak zaznacza reżyser.

 

Film jest oparty na faktach historycznych. Andrzej Gołda konstruował scenariusz w oparciu o książkę „Donos na Wojtyłę” Marka Lasoty i materiałach Instytutu Pamięci Narodowej. Przez cały okres PRL wszyscy księża katoliccy byli inwigilowani przez tajne służby. Karol Wojtyła był inwigilowany od końca lat 40. aż do upadku komunizmu w Polsce. Jako biskup Krakowa był ciągle obserwowany przez wielu agentów. Zainteresowanie SB wzrosło, gdy został papieżem.

 

W filmie funkcjonariusze SB śledzący Wojtyłę zostali skondensowani w jednej postaci Bronka Budnego. Osobista historia Bronka i jego miłości do Marty (Marianna Zydek) i znajomości z ks. Michałem (Adrian Brząkała) to filmowa fikcja. Ukazuje ona jednak głębokie i poruszające portrety psychologiczne i dylematy ludzi epoki.

 

Film „Figurant” był prezentowany na tegorocznym Konkursie Głównym 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W głównych rolach występują: Mateusz Więcławek, Marianna Zydek, Zuzanna Lit, Adriana Brząkała i Zbigniew Stryj. Wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z TVP i Krakowskim Biurem Festiwalowym.

 

Oficjalny zwiastun filmu: https://youtu.be/q41QgEnTDfI?si=8kSkgkPZz-qWkLzi

 

Źródło: Polskifr.fr

 

#FigurantFilm #WojtyłaOczamiEsbeka #InwigilacjaWojtyły #HistoriaPRL #SłużbyBezpieczeństwa #PolishCinema #PolskiFilm #DramatHistoryczny #Kraków #KomunizmPolska #DylematyLudzkie #MateuszWięcławek #MariannaZydek #FilmPolski #PolskaHistoria #PRL #FilmFabularny #WytwórniaFilmów #KrakowskieBiuroFestiwalowe #TajemnicePRL #DonosNaWojtyłę #AndrzejGołda #InstytutPamięciNarodowej #FilmoweDramaty #HistoriaPolityczna #PolitykaPRL #Sowieci #Esbecy #FilmowaRzeczywistość #KinematografiaPolska

Zostaw komentarz