88 views 3 min

0

Komentarzy

Wystawa malarstwa Andrzeja Strumiłły na Białorusi

- Marzec 6, 2015

Kilkadziesiąt prac prof. Andrzeja Strumiłły, od najwcześniejszych do najnowszych, można oglądać na wystawie w Muzeum Rumiancewów Paskiewiczów w Homlu (Białoruś). Wystawa będzie czynna do 22 marca.

Homel to już drugie miasto na Białorusi, gdzie prezentowana jest wystawa. W ubiegłym roku była pokazywana w Galerii im. Michaiła Sawickiego w Mińsku, Oddziale Muzeum Historii Miasta Mińska.

Wystawa “Andrzej Strumiłło. Malarstwo” została przygotowana z okazji 20-lecia Instytutu Polskiego w Mińsku, dzięki współpracy instytutu z urzędem marszałkowskim województwa podlaskiego i Muzeum Podlaskim w Białymstoku, które przygotowało ekspozycję.

W Homlu można obejrzeć kilkadziesiąt obrazów artysty. Prezentowane są prace z czterech cyklów Strumiłły: Psalmów, Apokalipsy, City 1982 oraz głowy. Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski, to retrospekcja malarstwa – od obrazów, które Strumiłło malował jako student aż po prace, które powstały w ubiegłym roku.

Część tej ekspozycji pokazywana była w 2013 roku w Białymstoku z okazji 86. urodzin artysty. Jak mówił wtedy PAP Strumiłło, wystawą chciał “dać świadectwo swojego życia, swojej twórczości, swojej autorealizacji”. Mówił, że malarstwo jest dla niego laboratorium. “To jest ta próba badania możliwości sztuki wizualnej, to początek wszystkiego. Sztuka użytkowa, stosowana i inne rodzą się właśnie z malarstwa” – dodał.

Lechowski dodał, że wystawa w Mińsku cieszyła się dużym zainteresowaniem, stąd pomysł, by pokazywać je w kolejnych miastach. Po Homlu prace będą pokazywane w Grodnie; otwarcie wystawy planowane jest w kwietniu.

Lechowski opowiadając wcześniej PAP o związkach artysty z Białorusią, mówił, że Strumiłło określa siebie jako “obywatela Wielkiego Księstwa Litewskiego”. W wywiadach zawsze podkreśla, że urodził się w Wilnie, ma związki z północno-wschodnią Polską (mieszka w Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie – PAP) i bliskie są mu “nacje sąsiednie” – Litwini i Białorusini.

Lechowski mówił też, że w Mińsku urodził się ojciec Strumiłły, więc Białoruś – jak dodał – to
korzenie artysty. Powiedział też, że Strumiłło na Białorusi jest znany i ceniony – organizował plenery dla młodych białoruskich artystów, był też promotorem i opiekunem dla niektórych z nich.

Andrzej Strumiłło urodził się w 1927 roku w Wilnie. Uprawia wiele dyscyplin: malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, ilustrację, projektowanie książek, wystawiennictwo, scenografię. Jest także podróżnikiem. Jego prace są cenione i pokazywane na całym świecie.(PAP)

Zostaw komentarz