124 views 3 min

0

Komentarzy

Wystawa “Zachować Pamięć” w Monachium!

- Sierpień 22, 2017

Wystawa “Zachować Pamięć” w Monachium!
O pracy przymusowej i niewolniczej obywateli polskich na rzecz III Rzeszy w latach 1939-1945 – Centrum Dokumentacji Narodowego Socjalizmu od 14 września do 29 października 2017 r.

Wystawa powstała w oparciu o unikalne materiały archiwalne ze zbiorów własnych Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, przy wsparciu Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie oraz przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Berlińskimi Warsztatami Historycznymi. Do jej stworzenia wykorzystano także dokumenty, mapy i zdjęcia pozyskane z ponad 30 zagranicznych i krajowych instytucji, archiwów i muzeów. Celem, który przyświecał nam przy jej tworzeniu było przede wszystkim upamiętnienie losów ludzi, którzy przeżyli gehennę okupacji, robót niewolniczych i przymusowych. Przedstawione fotografie, dokumenty oraz listy przybliżają tragedię pojedynczych osób i całych rodzin. Są tu zarządzenia i odezwy władz okupacyjnych, ogłoszenia o masowych egzekucjach, prywatne listy ocalałych i tych, którzy do swoich rodzin nigdy nie powrócili. Kolejne panele obrazują pracę więŸniów obozów koncentracyjnych, więzień, obozów pracy, osób deportowanych na roboty przymusowe w głąb III Rzeszy i na tereny okupowane, losy dzieci, kobiet, jeńców wojennych. Staraliśmy się uwidocznić również aspekty duchowe życia na robotach przymusowych, takie jak obrona godności i człowieczeństwa, życie codzienne i religijne.
Za motto wystawy posłużyły słowa wyryte na pomniku przypominającym o losach dzieci i młodzieży i więźniów obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi i Odebrano Wam życie, dziś dajemy Wam tylko pamięći.

Program towarzyszący wystawie:

• 20.09. – spotkanie ze świadkiem historii (Bogdan Bartnikowski). Moderacja Jakub Deka (Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie),
• 28.09. – życie codzienne robotników przymusowych w Monachium i Bawarii – film i rozmowa z Thomasem Muggenthalerem i dr Paulem-Moritzem Rabe,
• 15.10. – zwiedzanie b. obozu w Neuaubing – połączone z referatem pracownika naukowego CDNS,
• 19.10. – w poszukiwaniu śladów pracy przymusowej w systemie narodowosocjalistycznym – film i rozmowa z reżyserem filmu Privet Kyiv. Moderacja Sibylle von Tiedmann,
• 26.10. – spotkanie ze świadkiem historii (Stanisław Zalewski) oraz prezentacja filmu „Nasza młodość”. Moderacja Jakub Deka.

Partnerami KG Monachium w realizacji wystawy są: CDNS, Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie oraz Centrum Dokumentacji Pracy Przymusowej w Berlin-Schöneweide (oddział berlińskiej „Topografii Terroru”).

Zostaw komentarz