23 views 5 min

0

Komentarzy

Zagraniczne inwestycje w Polsce. PAIH: w 2022 r. o 200 mln euro więcej niż rok wcześniej

- Luty 8, 2023

 

Zagraniczne firmy przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zainwestowały w Polsce w 2022 r. ponad 3,7 mld euro, czyli o 200 mln euro więcej niż przed rokiem – poinformowała PAIH. Największymi inwestorami byli: Niemcy, Szwajcaria i Japonia.

Rok 2022 był drugim z rzędu rekordowym rokiem pod względem inwestycji zagranicznych w Polsce – podkreślił wiceminister rozwoju i technologii, pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak.

– Na czoło wysunęły się Niemcy, inwestując u nas ponad 1 mld 400 tys. euro – powiedział.

Wiceszef MRiT zwrócił uwagę, że zmienia się postrzeganie Polski przez inwestorów z zagranicy. – Nie jesteśmy już krajem oferującym słabo opłacaną siłę roboczą. Stawiamy na wykwalifikowane kadry, przede wszystkim wśród inżynierów i szeroko rozumianego sektora R&D – zaznaczył.

Niemcy największym inwestorem

Członek zarządu wykonujący funkcję i obowiązki prezesa PAIH Piotr Dytko wskazał, że ponad 3,7 mld euro zainwestowanych w 2022 r. przez zagraniczne firmy przy wsparciu PAIH to o ok. 200 mln euro więcej niż w 2021 r. i o 1 mld euro więcej niż w 2020 r.

– Zakończonych pozytywną decyzją zostało 126 projektów, co stanowi wzrost o 20 proc. wobec roku poprzedniego – powiedział. Dodał, że dzięki zeszłorocznym inwestycjom ma powstać 14 tys. nowych miejsc pracy.

 Według danych PAIH największym inwestorem pod względem nakładów finansowych w 2022 r. były Niemcy, które zainwestowały w Polsce ponad 1,4 mld euro, tworząc ponad 4 tys. miejsc pracy. Druga była Szwajcaria z projektami wartymi 611 mln euro i generującymi ponad 300 miejsc pracy, a trzecie – Japonia, planująca inwestycje na ponad 320 mln euro i deklarująca utworzenie ponad 1 tys. miejsc pracy.

Przypomniano, że rok wcześniej w pierwszej trójce największych inwestorów znalazły się: Korea Południowa, Niemcy i Stany Zjednoczone.

E-mobility i usługi dla biznesu

 Według danych PAIH Polska była w minionym roku atrakcyjnym miejscem do rozwijania działalności inwestycyjnej w sektorach: e-mobility, usług dla biznesu BSS-IT, badań i rozwoju (R&D), branży spożywczej, maszynowej i motoryzacyjnej.

“Najwięcej projektów pochodziło z sektora BSS-IT (51). Pod względem wartości projektów najwięcej zainwestowano natomiast w branżę e-mobility – ponad 1,4 mld euro” – poinformowano.

Najwięcej projektów inwestycyjnych przyciągnęło w 2022 r. województwo mazowieckie, gdzie zlokalizowano 40 z nich. Dalej były woj. małopolskie z 13 inwestycjami i ex aequo dolnośląskie i śląskie, w których umiejscowiono po 11 projektów. Pod względem wartości inwestycji zwycięzcą było woj. dolnośląskie z inwestycjami za niemal 2 mld euro.

Białoruś korzysta na PBH

Pod względem liczby projektów przodowała Białoruś z 50 projektami inwestycyjnymi. Dyrektor centrum inwestycji PAIH Marcin Fabianowicz zwrócił uwagę, że w ramach programu “Poland. Business Harbour” (PBH) z Białorusi relokowano do Polski 50 spółek. Wskazał na 86,95 mln euro nakładów inwestycyjnych zadeklarowanych przez firmy objęte programem PBH i ponad 2,7 tys. nowych miejsc pracy dla specjalistów w Polsce.

Wśród trzech krajów z największą liczbą projektów inwestycyjnych w Polsce w 2022 r. oprócz Białorusi znalazły się też Stany Zjednoczone (12) i Niemcy (9).

180 aktywnych projektów

Jak przekazał Piotr Dytko, obecnie PAIH ma w portfelu 180 aktywnych projektów o wartości 16 mld euro. Pod względem nakładów inwestycyjnych to więcej niż w ubiegłym roku.

– Inwestorzy są dużo ostrożniejsi w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, mają inne wymagania niż jeszcze kilka lat temu – powiedział Marcin Fabianowicz.

Dodał, że nasz kraj konkuruje o zagraniczne inwestycje z innymi państwami niż zazwyczaj – dotąd były to Czechy, Słowacja, Węgry, a obecnie bardzo często Niemcy, Hiszpania, Stany Zjednoczone.

 

PR24.pl, IAR, PAP, PAIH

 

Zostaw komentarz