18 views 4 min

0

Komentarzy

Zbrodnia Ponarska – spotkanie w Paryżu

- Kwiecień 24, 2024
W niedzielę 14 kwietnia w polskiej parafii na „Concorde” w Paryżu odbyło się spotkanie z prof. Moniką Tomkiewicz z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, badaczką tematu Zbrodni w Ponarach pod Wilnem. Miejsce to było świadkiem jednej z największych kaźni hitlerowskich na północno-wschodnich kresach II RP, o której wiedza pozostaje mało rozpowszechniona.
Spotkanie w formie wykładu połączonego z prezentacją multimedialną materiałów archiwalnych zgromadziło licznie Polonię francuską. Zebranych przywitała organizatorka wydarzenia, prezes Stowarzyszenia „Kresy we Francji” (Association des Polonais des Confins en France), Maria Krystyna Orłowicz, wprowadzając jednocześnie w tematykę zbrodni, jak i poczynione dotychczas badania.
Prof. Tomkiewicz podczas swojego wystąpienia przedstawiła rezultaty pogłębionej pracy naukowo-historycznej nad zbrodniami popełnionymi w okresie II wojny światowej na obywatelach polskich mieszkających na terenach przedwojennego polskiego województwa wileńskiego. Wykład był syntezą dwudziestu czterech lat badań naukowych i archiwalnych, jakie prof. Tomkiewicz przeprowadziła w archiwach litewskich, niemieckich, łotewskich, austriackich, amerykańskich i polskich.
Prof. Monika Tomkiewicz jest również autorką wydanej w 2008 roku książki: „Zbrodnia Ponarska 1941-1944”, która doczekała się drugiego wydania uzupełniającego w 2022 r. Praca zawiera rozległy opis historyczno-naukowy tego masowego mordu hitlerowskiego dokonanego rękami litewskich kolaborantów.
Na koniec głos zabrał również organizator wydarzenia, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, ks. Bogusław Brzyś, który powiedział: „Gdybyśmy dzisiaj zapomnieli o tej zbrodni, gdyby jej ofiary nadal pozostały w ciemnościach i zapomnieniu, to byłoby prawie tak, jakby ktoś drugi raz je unicestwił, to byłaby ich druga śmierć po tylu latach ‒ tego nie możemy zrobić. Dlatego jeszcze raz dziękuję Pani Profesor Tomkiewicz za przybycie do Paryża i przedstawienie nam rezultatów dwudziestu czterech lat swojej pracy naukowej. Dzięki temu, mam przekonanie, że tutaj, w tym kościele polskim na ‘Concordzie’, w jakiś sposób, chociaż symboliczny, wypełniliśmy ten obowiązek pamięci, który jest świętym obowiązkiem i nie możemy o nim nigdy zapomnieć”.
Po zakończeniu wykładu otwarty został panel dyskusyjny z możliwością zadawania pytań. Prof. Monika Tomkiewicz wręczyła organizatorom egzemplarze swojej książki „Zbrodnia Ponarska 1941-1944”.
Jak zaznacza w swoich opracowaniach prof. Monika Tomkiewicz, w latach 1941-1944 w Ponarach stracono około 70 tys. obywateli polskich pochodzenia żydowskiego, 2 tys. członków podziemia, duchowieństwa i inteligencji polskiej, 4 tys. jeńców radzieckich oraz około 40 Romów. Badania dotyczące zbrodni dokonanych na Polakach na ziemiach litewskich prowadzone są nadal, a ich rezultaty publikowane w wydawnictwach naukowych w Polsce, Niemczech, na Litwie i w Stanach Zjednoczonych.
Cały wykład można obejrzeć i wysłuchać, klikając poniżej:
Źródło: Polskifr.fr
#ZbrodniaPonarska #Historia #Pamięć #BadaniaHistoryczne #IIWojnaŚwiatowa #Kolaboracja #PolskaParafia #PolskaMisjaKatolicka #Konferencja #Wykład #Dyskusja #Książka #PolskaHistoria #ZbrodnieWojenne #Ponary #PolskaPolonia #Francja #PolskiInstytutNaukowy #PolishStudies #WartoPamiętać #NigdyNieZapomnimy
Zostaw komentarz