83 views 2 min

0

Komentarzy

Znaczek na 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej

- Sierpień 15, 2018

Poczta Polska zaprezentowała nowy znaczek okolicznościowy, wydany z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu

Znaczek o wartości 3,20 złotych i formacie 40,5 x 40,5 milimetrów, został wydany w nakładzie 160 tysięcy egzemplarzy. Autorka projektu, Agnieszka Sobczyńska, umieściła na nim rycinę przedstawiającą posiedzenie połączonych izb w Sali Senatorskiej, w obecności króla III Wazy, senatorów duchownych i świeckich. Królewski tron ustawiony jest na tle ściany z fryzem przedstawiającym 16 herbów województw, ziem i lenn Rzeczypospolitej.

Agnieszka Sobczyńska podkreśla, że znaczek skrywa też odniesienia do współczesności. – W tym znaczku jest ukryte piękne połączenie pokoleń. Font, którym ten materiał jest oprawiony, został zaprojektowany przez projektanta polskich banknotów Andrzeja Heidricha, a ostatnio Akademia Sztuk Pięknych odnowiła ten font i nazwała go Bona Nova. I to własnie ten font niesie tu całą treść – dodała projektantka znaczka.

Prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski, podkreślał, że istniejąca od 460 lat instytucja stara się upamiętniać wszystkie ważne wydarzenia historyczne w Polsce, a rocznica 550-lecia polskiego parlamentaryzmu do nich należy. – Mamy nadzieję, że znaczek będzie znany nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami – dodał Przemysław Sypniewski.

Podczas uroczystej prezentacji znaczka w gmachu Sejmu wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek, że tradycje parlamentarne wyróżniają Polskę spośród innych europejskich narodów. – Chciałabym, abyśmy wspaniałe dziedzictwo Parlamentu RP pielęgnowali i rozwijali we współczesnych realiach, czerpiąc inspirację z dobrych doświadczeń, a jednocześnie z naszych najlepszych tradycji parlamentarnych, który przywołuje prezentowany dzisiaj znaczek pocztowy. Przedstawia on obrady Sejmu za czasów Zygmunta III Wazy, a zarazem dokumentuje i upamiętnia doniosły jubileusz, dzięki któremu możemy podkreślić znaczenie najważniejszej instytucji życia publicznego, jaką jest parlament – dodała wicemarszałek Sejmu.

Znaczek można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej oraz w sklepie internetowym.

IAR/dad
Znaczek pocztowy na 550-lecie parlamentaryzmu Rzeczypospolitej zaprezentowano w Sejmie
PAP/Jakub Kamiński

Zostaw komentarz