99 views 2 min

0

Komentarzy

Znamy laureatów Programu Stypendialnego Gaude Polonia

- Sierpień 15, 2018

Ponad 50 młodych twórców z Europy Środkowo-Wschodniej odebrało dyplomy Programu Stypendialnego Gaude Polonia

W Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie wręczył je wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Program ma umożliwić stypendystom poznanie współczesnej kultury polskiej oraz doskonalenie warsztatu twórczego pod opieką uznanych polskich artystów, tłumaczy oraz instytucji kultury.

Minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że Program Stypendialny Gaude Polonia to niezwykły przykład wymiany kulturowej. Dodał, że to wyraz wspólnego interesu mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej, którzy jego zdaniem powinni się wspierać. “Polskie państwo jest bardzo zainteresowane realizacją i kontynuacją tej wymiany kulturowej, ponieważ Państwo wzbogacacie nasz potencjał kulturowy” – powiedział podczas uroczystości Piotr Gliński.

Chrystyna Sływka z Ukrainy, która otrzymała stypendium w kategorii sztuki wizualne podkreśliła, że stypendium to szczególna możliwość do realizacji projektów artystycznych. Jej zdaniem poziom galerii, twórców i prezentacji prac w Polsce jest bardzo wysoki.

Filmowiec Władysław Robski z Ukrainy, który otrzymał stypendium już po raz drugi powiedział, że dzięki stypendium dokończył scenariusz na film pełnometrażowy, nad którym pracował trzy lata. Wyraził nadzieję, że niedługo dojdzie do jego realizacji i będzie to polsko-ukraińska koprodukcja. Wyjaśniał, że Polska to drugi po Ukrainie, bliski mu kraj i dlatego zdecydował się na stypendium w naszym kraju.

Z Program Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia mogą skorzystać muzycy, artyści sztuk wizualnych, filmowcy, tłumacze literatury polskiej, konserwatorzy dzieł sztuki, muzealnicy, historycy i krytycy sztuki, teatru i filmu, którzy mogą wykazać się znaczącym dorobkiem w danej dziedzinie twórczości. O stypendium ubiegało się ponad 200 kandydatów. Przyznano je 42 twórcom z Ukrainy, 7 z Białorusi, 1 z Gruzji i 1 z Rosji. Budżet programu w tym roku wyniósł ponad 2 miliony złotych.`

Program Gaude Polonia jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury.

IAR/ho
Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
IAR/Krystian Dobuszyński

Zostaw komentarz