85 views 49 sec

0

Komentarzy

Będą podwyżki dla nauczycieli. Ustawa okołobudżetowa z podpisem prezydenta

- Luty 24, 2020

Prezydent podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020, czyli tzw. ustawą okołobudżetową. Płace pedagogów mają wzrosnąć o 6 procent od września 2020 r. W ustawie zapisano, że nauczyciele mają otrzymać podwyżkę nie później niż do 30 września, z wyrównaniem od 1 września. Jest to związane z podniesieniem w Polsce najniższego wynagrodzenia.

Zarobki nauczycieli ustalane są na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Nauczyciel nie może otrzymać wynagrodzenia poniżej poziomu określonego w przepisach. Rozporządzenie określa, ile zarobi nauczyciel w zależności od posiadanego stopnia awansu zawodowego oraz poziomu wykształcenia.
Wprowadzone zmiany dotyczą m.in. podwyższenia wynagrodzeń oraz nagród dla nauczycieli, środków na realizację ogólnokrajowych zadań w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli, finansowania wychowania przedszkolnego i części oświatowej subwencji ogólnej.
Ustawa zakłada, że płace nauczycieli mają wzrosnąć o 6 proc. od września tego roku. W ustawie zapisano, że nauczyciele mają otrzymać podwyżkę nie później niż do 30 września 2020 r., z wyrównaniem od 1 września. Zmiany dotyczą m.in. podwyższenia wynagrodzeń oraz nagród dla nauczycieli – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

źródło: (pap/iar)

Zostaw komentarz