82 views 2 min

0

Komentarzy

Bezrobocie w Polsce najniższe w historii III RP i drugie najniższe w całej UE  

- Marzec 6, 2023

 

– Wysokie bezrobocie, zostało przez nas zwalczone. Mamy drugie najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej i najniższe bezrobocie w historii III RP – wskazywał premier Mateusz Morawiecki.

Premier bierze w poniedziałek udział w konferencji “Stabilne finanse publiczne w niestabilnych czasach”, która odbywa się na PGE Narodowym w Warszawie.

Szef rządu zwracał uwagę, że jakość zarządzania finansami publicznymi w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy przekłada się na życie wszystkich obywateli. Wsparcie – jak mówił – było kierowane m.in. na politykę społeczną, możliwości zakupów uzbrojenia, na programy rozwojowe i infrastrukturalne, a także na służbę zdrowia.

“Neoliberalni politycy przez te wszystkie lata swoich rządów śpiewali, można rzec, że jest super, nie macie się czego czepiać – mówili do ówczesnej opozycji, Prawa i Sprawiedliwości. Skoro było tak super, to dlaczego w czasach rządów Platformy Obywatelskiej znowu mieliśmy trzeci, kolejny w III Rzeczypospolitej szczyt wzrostu bezrobocia do poziomu 14,4 proc.?” – pytał premier.

Ponad 2,3 mln ludzi pozostawało wówczas bez pracy. Morawiecki wskazywał, że setki tysięcy młodych ludzi musiało wyjeżdżać do pracy za granicę.

“Ta zmora III Rzeczypospolitej, ten upiór, który grasował przez te 25 lat, czyli bardzo wysokie bezrobocie, został przez nas zwalczony. Mamy drugie najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej i najniższe w historii III Rzeczypospolitej” – podkreślił szef rządu.

Według danych Eurostat, Polska jest europejskim wiceliderem pod względem najniższego bezrobocia. Stopa bezrobocia w Polsce, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła w styczniu 2,8 proc. wobec 2,9 proc. w grudniu ub. roku – podano na stronach Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Dotychczas w zestawieniach Eurostatu, Polska zajmowała drugie miejsce z najniższym bezrobociem w UE na równi z Niemcami. W styczniu Niemcy spadły na trzecią pozycję – bezrobocie w tym kraju wyniosło 3 proc.

Krajem z najwyższym wskaźnikiem bezrobocia, 13 proc., jest Hiszpania. W całej Unii Europejskiej stopa bezrobocia wyniosła 6,1 proc.

 

PAP/Eurostat

 

Zostaw komentarz