93 views 4 min

0

Komentarzy

Bohaterstwo czasów pokoju. Szef MON odznaczył żołnierzy Wojska Polskiego

- Sierpień 13, 2020

– Dziękuję żołnierzom Wojska Polskiego za ich postawę wzorowaną na postawie żołnierzy walczących w Bitwie Warszawskiej. Polski żołnierz reaguje wszędzie tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy, i to jest bohaterstwo czasów pokoju – podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak.

13 sierpnia w Ministerstwie Obrony Narodowej odbyła się uroczystość wręczenia żołnierzom Wojska Polskiego wyróżnień i odznaczeń za wzorową służbę oraz czyny bohaterskie, a także wręczono akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Wśród wyróżnionych są żołnierze, którzy udzielili pomocy ofiarom wypadków komunikacyjnych, zareagowali na przemoc i reanimowali osoby, które zasłabły. Ceremonię w kompleksie MON poprzedziło uroczyste złożenie wiązanki kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Z inicjatywy szefa MON nagrody finansowe otrzymało 11 żołnierzy, którzy przyczynili się do uratowania życia lub zdrowia ludzkiego lub brali udział w akcjach humanitarnych i ratowniczych

Wyróżnione wpisem zasług do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego” za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych, w tym szkoleniowych, w czasie pokoju, zostały także oddziały wojskowe: 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 12. Brygada Zmechanizowana, 22. Baza Lotnictwa Taktycznego oraz Wydział Żandarmerii Wojskowej z Gdyni.

– Spotykamy się tutaj w przeddzień święta Wojska Polskiego, które nawiązuje do wielkiej wiktorii Wojska Polskiego w 1920 roku. To była bitwa, która zaliczona została do tych bitew, które przesądziły o losach świata. To była bitwa, która przesądziła o tym, że Polska odrodzona na nowo w 1918 roku utrzymała swoją niepodległość. To była bitwa, która również spowodowała, że nawała bolszewicka nie przeszła przez Polskę, nie dotarła do Europy – mówił podczas uroczystości minister Błaszczak.

Za wybitny dorobek w służbie wojskowej Honorową Bronią Białą – Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wyróżnił prorektora ds. wojskowych Akademii Wojsk Lądowych.  Z kolei za wybitne zasługi, w szczególności za znaczące osiągnięcia szkoleniowe lub dydaktyczne, w dowodzeniu, szkoleniu, pracy wychowawczej, nadaniem tytułu honorowego „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” z odznaką I i II stopnia minister  odznaczył 14 żołnierzy. Dziesięciu żołnierzom minister wręczył, za  szczególne osiągnięcia podczas pełnienia służby wojskowej w określonym rodzaju Sił Zbrojnych RP „Odznaki Honorowe”.

Minister Błaszczak, odnosząc się do Bitwy Warszawskiej 1920 r., podkreślił, że polscy żołnierze walczący z bolszewikami “wyróżnili się niezwykłą dzielnością”. – Nasi przodkowie wykazali się niezwykłą postawą, godną żołnierza Wojska Polskiego – dodał.

Z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej  w Muzeum Wojska Polskiego została otwarta wystawa prezentująca repliki chorągwi używanych w czasie wojny z bolszewikami.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Ten dzień został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

 

Źródło: iar/mon.gov.pl

Zostaw komentarz