67 views 2 min

0

Komentarzy

Fuzja Orlenu z Lotosem. Jest umowa ws. nabycia akcji

- Sierpień 20, 2020

 

PKN Orlen zawarł porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos ws. realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej grupy i przejęcia nad nią kontroli kapitałowej. To kolejny krok przybliżający do utworzenia koncernu, skutecznie konkurującego na międzynarodowych rynkach – podał PKN Orlen.

Płocki koncern, w porozumieniu PKN Orlen oraz Skarb Państwa “potwierdziły zamiar przeprowadzenia transakcji, jednocześnie strony zadeklarowały dalszą współpracę i kontynuowanie rozmów, które umożliwią wypracowanie ostatecznego zakresu oraz struktury transakcji”.

“PKN Orlen podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos, dotyczące realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej grupy, a w konsekwencji przejęcia nad nią kontroli kapitałowej. To kolejny krok, który przybliża obie firmy do utworzenia silnego, zintegrowanego koncernu, skutecznie konkurującego na międzynarodowych rynkach i znacząco wzmacniającego bezpieczeństwo polskiej gospodarki w obszarze paliw oraz energii” – oświadczył płocki koncern.

Komisja Europejska zgadza się na fuzję Orlen-Lotos, ale pod pewnymi warunkami. Wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji, oświadczyła, że dostęp do paliw po konkurencyjnych cenach jest równie ważny dla przedsiębiorstw, jak i konsumentów.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek z nieskrywanym zadowoleniem przyjął taki efekt końcowy długich i trudnych negocjacji z Brukselą. Po raz kolejny podkreślił on, że Polska potrzebuje jednego koncernu multienergetycznego.

– Nie ma w Polsce miejsca dla dwóch takich koncernów. Nie możemy się rozdrabniać i konkurować ze sobą. Komisja Europejska zarządziła oddanie nie tylko jednej rafinerii, ale dwóch – powiedział. Zaznaczył również, że Komisja Europejska chciała jeszcze głębszych ustępstw w hurcie i detalu. – My nie mogliśmy się na to zgodzić. Na końcu doszliśmy do porozumienia i rafineria będzie podzielona. 70 procent aktywów będzie należeć do Orlenu, a 30 procent do zewnętrznego partnera. Będziemy negocjować wymianę aktywów w innych częściach Europy – przyznał prezes PKN Orlen.

 

Źródło: pap/polskanews/biznesalert.pl

Foto: ORLEN

Zostaw komentarz