11 views 2 min

0

Komentarzy

Mieszkania nie stanieją. Brakuje ziemi

- Maj 30, 2023

 

O ok. 5 proc. w ciągu roku mogą zdrożeć nowe mieszkania. Stabilizacja cen byłaby możliwa, gdyby podaż dogoniła popyt. A na to się nie zanosi, bo brakuje gruntów, brakuje planów miejscowych, a procedury administracyjne się wydłużają –  podaje „Rzeczpospolita”.

Wynagrodzenia rosną w dwucyfrowym tempie – wynika z nowych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Mimo to i mimo wyhamowania inflacji siła nabywcza…

„Siedem grzechów głównych, które hamują rozwój mieszkalnictwa, zidentyfikował Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD). To: nieżyciowe prawo i uznaniowość urzędnicza, długi czas wydawania pozwoleń, lęk urzędników przed podejmowaniem decyzji, brak ziemi i brak planów zagospodarowania, rosnące koszty inwestycji, przeciągające się uzgodnienia dotyczące przyłączeń dróg i mediów, wreszcie – blokowanie budów przez sąsiadów. Wszystko to sprawia, że mieszkań powstaje mniej, niż mogłoby powstać” – pisze „Rz”.

Gazeta wskazuje, że według autorów raportu PZFD, liczba wybudowanych mieszkań w ostatnich latach sukcesywnie rosła – od ponad 50 tys. w 2013 r. do ponad 140 tys. w ub.r. „Kryzys gospodarczy, załamanie na rynku kredytów hipotecznych, niestabilność prawa i biurokracja sprawiły, że liczba nowych inwestycji dramatycznie spadła” – alarmuje cytowany w „Rz” PZFD.

„Podaje, powołując się na dane GUS, że w 2021 r. deweloperzy rozpoczęli budowę 166 tys. mieszkań, w 2022 r. – 115 tys. W styczniu tego roku rozpoczęto budowę 5,8 tys. lokali – o ponad 20 proc. mniej niż w styczniu zeszłego roku” – czytamy.

„Rzeczpospolita” zauważa, że prognozy nie są optymistyczne.

W całym 2023 r. deweloperzy rozpoczną budowę ok. 70-80 tys. mieszkań. Dla porównania – w zeszłym roku oddali do użytku 144 tys. mieszkań i domów – to 60 proc. wszystkich wybudowanych w tym czasie. Inwestorzy indywidualni wznieśli 91 tys. mieszkań i domów. Jedną z większych bolączek branży jest brak terenów pod osiedla. Działki, które są do wzięcia, nie zawsze są zlokalizowane tam, gdzie Polacy chcieliby mieszkać”.

 

 

źródło: pap

 

 

 

Zostaw komentarz