108 views 6 min

0

Komentarzy

Inauguracja Roku Niepodległa 2018 w Wiedniu

- Styczeń 21, 2018

Inauguracja Roku Niepodległa 2018 w Wiedniu

Instytut Polski w Wiedniu zainaugurował obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę

Instytut Polski w Wiedniu zainaugurował obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W uroczystości udział wzięli członkowie korpusu dyplomatycznego m.in. z Węgier, Irlandii, Francji, Rumunii oraz z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Austrii, jak również przedstawiciele miejscowego środowiska akademickiego oraz instytucji austriackich i polonijnych. Podczas wydarzenia zorganizowanego przez Instytut Polski w Wiedniu w zabytkowej sali prałackiej Schottenstift gości powitała ambasador RP Jolanta Róża Kozłowska.

– W roku 2018 z okazji obchodów stulecia odzyskania przez Polskę nieodległości świętować będziemy w kraju, jak i zagranicą. Cieszę się, że dzisiaj podczas tej symbolicznej uroczystości możemy otworzyć obchody Niepodległa 2018 w Wiedniu – powiedział dyrektor Instytutu Polskiego Rafał Sobczak.

Z okazji wydarzenia okolicznościowe listy do organizatorów oraz zaproszonych gości wystosowali Wicemarszałek Senatu Maria Koc oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, minister Jan Dziedziczak. Listy odczytane zostały przez dyrektora Instytutu Rafała Sobczaka.

-Rok 1918 dla Polaków jest równie ważny, jak rok 966, którego 1050 rocznicę niedawno obchodziliśmy. Nasza Ojczyzna powróciła na mapy Europy i świata po 123. latach zaborów. Polska, o czym Państwo doskonale wiecie mieszkając poza granicami, jest tam, gdzie biją polskie serca i słychać polski język. – napisała marszałek Koc. – Ojcowie naszej wolności m.in. Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos mimo rożnych spojrzeń na przyszły kształt odradzającej się Polski odsunęli na dalszy plan animozje i w drodze ustępstw i kompromisów wypracowali prężnie rozwijające się i nowoczesne państwo. Byłabym bardzo szczęśliwa gdybyśmy i dziś tak jak nasi przodkowie z przed 100. lat potrafili zjednoczyć się w walce o dobre imię i dobrobyt naszej Ojczyzny. – dodała marszałek.

– Niezmiernie cieszy mnie fakt dzisiejszego spotkania, który zapoczątkowuje tak wyjątkowy i ważny jubileusz dla Polski – to właśnie 100 lat temu przywódcy naszej na nowo rodzącej się Ojczyzny jednoznacznie opowiedzieli się za wartościami patriotycznymi. – zaznaczył z kolei w liście minister Jan Dziedziczak. – Miłość do Ojczyzny oraz poczucie wspólnoty stały się potężną siłą, które pozwoliły na odbudowanie państwa polskiego. Piękną lekcją, myślę, że dla każdego kraju, która wiąże się z wydarzeniami sprzed 100 lat jest umiłowanie swojej Ojczyzny. Jestem przekonany, że to właśnie poprzez osobisty przykład, każdy może stać się nauczycielem patriotyzmu dla młodego pokolenia. – podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji.

W trakcie uroczystości Instytut Polski w Wiedniu za działalność na rzecz popularyzowania polskiej kultury w Austrii oraz relacji polsko-austriackich uhonorowany został przez przedstawicieli rodziny Habsburg-Lothringen: Hertę Habsburg-Lothringen i Sandora Habsburg-Lothringen statuetką Flame of Peace. – Świętujemy dzisiaj 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Zarówno Polska, jak i Austria, jak i nasze narody działają na rzecz rozwoju wzajemnych kontaktów oraz przyjaźni. Austria była jednym z pierwszych krajów po pierwszej wojnie światowej, które nawiązało stosunki dyplomatyczne z Polską. – zaznaczył Sandor Habsburg-Lothringen. Przypomniał również losy spokrewnionej z nim rodziny żywieckich Habsburgów, w tym arcyksięcia Karola Albrechta, polskiego patrioty i generała Polskiej Armii.

W programie wydarzenia goście wysłuchali wykładu prof. dr hab. Bogusława Dybasia, historyka i dyrektora Stacji Naukowej PAN w Wiedniu, pt. „Polska i rok 1918”. W części artystycznej wystąpiły Jolanta Ewa Sosnowska oraz Maria Ludwika Gabryś. Podczas wieczoru zabrzmiały utwory polskich kompozytorów, którzy w istotny sposób wpisali się w historię i kulturę Polski, m.in. I. J. Paderewskiego (1860-1941), F. Chopina (1810-1849) i H. Wieniawskiego (1835-1880).

Wydarzenie było pierwszym, jakie już w styczniu w ramach obchodów Niepodległa 2018 zorganizował Instytut Polski w Wiedniu. Kolejnym, 26 stycznia będzie wieczór poświęcony prezydentowi Thomasowi Woodrow Wilsonowi, podczas którego wystąpi prof. dr hab. Zbigniew Lewicki z Katedry Amerykanistyki UKSW w Warszawie z wykładem pt. „Od Deklaracji Woodrow Wilsona do współczesnych stosunków polsko-amerykańskich”.

Źródło: Instytut Polski w Wiedniu/ho – Polskie Radio dla Zagranicy
Foto: Instytut Polski w Wiedniu

Zostaw komentarz