59 views 7 min

0

Komentarzy

IV Forum Mediów Polonijnych w Warszawie i Pułtusku

- Październik 27, 2017

Marszałek do mediów polonijnych: dziękuję, że chcecie budować więzi z Polską
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapewnił dziennikarzy polonijnych, którzy przybyli 26 października 2017 r. do Senatu na inaugurację IV Europejskiego Forum Mediów Polonijnych, że w Polsce jest zgoda w kwestii polityki wobec Polonii. „Chcemy wspierać Polonię i utrzymywać łączność z Polakami za granicą” – powiedział marszałek.

Dodał, że w przyszłym roku, jeśli parlament zaakceptuje tę propozycję, pieniądze, które są w dyspozycji Senatu na opiekę nad Polonią wzrosną z 75 do 100 mln zł.

W tegorocznym Forum organizowanym pod patronatem marszałka Senatu przez Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Europejską Unię Wspólnot Polonijnych bierze udział blisko 60 dziennikarzy, redaktorów i wydawców z mediów polonijnych, z całej Europy.

Marszałek Senatu podziękował polonijnym dziennikarzom za ich pracę. „Dziękuję, że podtrzymujecie więzi z Polską, że chcecie budować łączność Polonii z ojczyzną, dziękuję za to, że pielęgnujecie piękną polszczyznę” – powiedział S. Karczewski. Poinformował dziennikarzy, że w tym roku pieniądze na medialne przedsięwzięcia powinny szybciej trafić do wnioskodawców. Zachęcał też przedstawicieli mediów do tego, by włączyli się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a dzięki informacjom w ich mediach, ta przypadająca w przyszłym roku rocznica stała się wielkim świętem wszystkich Polaków w kraju i za granicą.

Forum Mediów Polonijnych to ważne wydarzenie – to płaszczyzna wymiany doświadczeń, rozmowa o wyzwaniach, jakie stawia przed nimi zmieniająca się rzeczywistość i możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć – mówiła wicemarszałek Maria Koc otwierając spotkanie w Senacie. Podziękowała za trud, jaki dziennikarze polonijni wkładają w działanie tych mediów, które nie są komercyjne – w poszukiwanie środków i wysiłek organizacyjny. Podkreśliła, że wszystko to, po to, by utrwalać polską tożsamość, promować Polskę i integrować Polaków za granicą. Podkreśliła, że ta integracja będzie miała szczególny wymiar w przyszłym roku kiedy będziemy świętować obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. „To jest wyzwanie dla nas, ale także dla Państwa, aby we wspólne świętowanie włączyć jak najwięcej Polaków za granicą, aby w Polsce pokazać jak świętuje Polonia” – powiedział M. Koc.

Senator Janina Sagatowska, przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, podkreślała wagę relacji Polonii i Polaków za granicą z macierzą. „Jest to piękne, że chcecie przybywać do Senatu, który jest opiekunem Polonii. W rozmowach podkreślacie, że odczuwacie bliskość macierzy. Nam także, zależy na tych relacjach. Od początku kadencji wsłuchujemy się w wasz głos, bo chcemy dobrze, skutecznie i sprawiedliwie dzielić środki na Polonię, których depozytariuszem jest Senat” – mówiła . Wyraziła nadzieję, że pieniądze przekazane mediom polonijnym będą służyły budowaniu dobrego imienia Polski i dobrego wizerunku Polaka w świecie. Z zadowoleniem odnotowała, że na to Forum przyjeżdżają dziennikarze ze Wschodu i Zachodu Europy. Podziękowała, że media polonijne chcą być na tym Forum i chcą współpracować z Senatem.

„W Senacie spotykają się dziś przedstawiciele władzy ustawodawczej, wykonawczej i czwartej władzy, jaką jest prasa” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Wyraził zadowolenie z tego, że dochodzi między nimi do dialogu na temat spraw dotyczących Polski. Wiceszef MSZ podkreślił, że w ostatnich latach doszło do “rewolucji polonijnej, jaką robi rząd PiS”. Zaznaczył, że składają się na to ustawa o repatriacji, która ma pomóc w sprowadzeniu do kraju Polaków m.in. z Kazachstanu, oraz nowelizacja ustawy Karta Polaka. Podkreślił, że polskie media to “nie jest tylko wydanie, gazety, kawałek papieru, materiał telewizyjny, audycja radiowy czy nowy post na portalu internetowym, ale też to jest pozytywny ferment intelektualny”. “Serce polskiego życia za granicą jest przy polskich mediach” – wskazywał Dziedziczak. Dodał, że media polonijne stanowią ważny element dyplomacji publicznej, czyli przekonywania do racji polskich, reklamowania Polski obcokrajowcom, obywatelom krajów, w których żyją przedstawiciele Polonii.

Teresa Sygnarek, prezes Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji, które jest inicjatorem i organizatorem Forum, mówiła, że Forum ma na celu integrację redakcji mediów polonijnych działających w Europie. Wyraziła też nadzieję, że w przyszłym roku europejskie Forum przekształci się w światowe Forum mediów polonijnych.

O planie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości mówił prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski . Poinformował m.in. o tym, że polonijne obchody, decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, będą częścią obchodów państwowych. Dodał, że w 2018 r. planowany jest Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy pod patronatem marszałka Senatu.

Podczas Forum przedstawiciele mediów zajmujących się relacjonowaniem spraw Polonii i Polaków za granicą wymienili poglądy m.in. na temat przyszłorocznych obchodów 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mówili także o problemach, z jakimi borykają się ich redakcje. Prosili o szybsze przekazywanie środków na działalność medialną. Mówili też o wykonywanej pracy, jak o misji. „Nie grzebiemy w popiele, jesteśmy po to, by nieść ogień polskości” – powiedziała dziennikarka z Ukrainy.

Inaugurację Forum poprzedziło otwarcie wystawy „Media Polonijne” w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Dziennikarze polonijni będą kontynuować obrady 27 bm. w Pułtusku.
Źródło : Senat RP
Foto: Tomasz Wolff

Zostaw komentarz