86 views 3 min

0

Komentarzy

J.J. Kasprzyk upamiętni 76. rocznicę zwycięskiej bitwy o Monte Cassino

- Maj 18, 2020
18 maja br., w dniu 76. rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odda hołd żołnierzom 2. Korpusu Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem Bitwy o Monte Cassino w Warszawie.

W ubiegłym roku organizowane przez UdSKiOR uroczyste obchody 75. rocznicy zwycięstwa odniesionego przez żołnierzy gen. Władysława Andersa odbyły się na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino we Włoszech. Uczestniczyli w nich ostatni Weterani 2. Korpusu Polskiego oraz przedstawiciele najwyższych polskich i włoskich władz państwowych na czele z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą oraz Prezydentem Republiki Włoskiej Sergio Mattarellą.

Z uwagi na obostrzenia spowodowane epidemią koronawirusa tegoroczne uroczystości zostaną ograniczone do symbolicznego upamiętnienia w Warszawie. Przed południem Jan Józef Kasprzyk złoży kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem Bitwy o Monte Cassino (skwer przy Ogrodzie Krasińskich). O godz. 12:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozpocznie się Msza św. w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Eucharystię sprawowaną pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka transmitować będzie na żywo w internecie Ordynariat Polowy.

– Z dobycie opactwa na Monte Cassino umożliwiało aliantom zajęcie Półwyspu Apenińskiego i wyparcie Niemców z Włoch, a zatem miało kluczowe znaczenie dla przebiegu II wojny światowej – mówi minister Kasprzyk. – Wcześniej, przez kilka miesięcy wzgórze szturmowały wojska brytyjskie, amerykańskie, nowozelandzkie, francuskie oraz kanadyjskie. Każda z tych prób kończyła się niepowodzeniem. Dopiero szturm polskich żołnierzy pod dowództwem gen. Władysława Andersa, rozpoczęty w nocy z 11 na 12 maja 1944 roku, a zakończony 18 maja zawieszeniem biało-czerwonej flagi na ruinach klasztoru św. Benedykta, przyniósł aliantom zwycięstwo – podkreśla Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

18 maja 2020 r., Warszawa
– godz. 10:30 – Grób Nieznanego Żołnierza, pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego,
 – godz. 11:00 – Pomnik Bitwy o Monte Cassino, ul. gen. W. Andersa,
  godz. 12:00 – Katedra Polowa Wojska Polskiego, ul. Długa 13/15.
Zostaw komentarz