84 views 3 min

0

Komentarzy

Jakub Wawrzyniak „Konsulem Roku” 2019

- Grudzień 20, 2019

Jakub Wawrzyniak „Konsulem Roku” 2019

– Dziękuję za wysiłek, codzienną pracę i staranność w pełnieniu zaszczytnej, choć momentami trudnej misji w służbie konsularnej – mówił minister Jacek Czaputowicz podczas uroczystości wręczenia nagrody „Konsul Roku” Jakubowi Wawrzyniakowi, Konsulowi Generalnemu w Kolonii.

– Niech ta nagroda stanowi nie tylko wyróżnienie za dotychczasowe osiągnięcia, ale będzie także źródłem motywacji do dalszych wysiłków zawodowych – dodał szef MSZ.

Jakub Wawrzyniak został wyróżniony nagrodą im. Andrzeja Kremera „Konsul Roku” m.in. za sprawne kierowanie urzędem konsularnym i zapewnienie płynnej obsługi klientów Konsulatu Generalnego RP w Kolonii oraz wspieranie działalności miejscowej Polonii. Okręg konsularny placówki kierowanej przez konsula Wawrzyniaka jest jednym z największych na świecie. Obejmuje także największe skupisko Polaków i osób polskiego pochodzenia w Niemczech. Skutkuje to wysokim obciążeniem urzędu pracą w zakresie pomocy konsularnej, spraw paszportowych, spraw obywatelskich i prawnych. W kolońskim okręgu konsularnym prowadzą także działalność największe organizacje polonijne RFN, w tym Kongres Polonii Niemieckiej, Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Tradycji, Kultury i Języka Polskiego w Niemczech, Związek Polaków w Niemczech „Rodło”. – Konsul bardzo efektywnie wspiera miejscową Polonię w jej działaniach – podkreślił minister Jacek Czaputowicz wręczając nagrodę laureatowi.

W sierpniu 2019 r., doceniając zaangażowanie i w uznaniu za poświęcenie i efektywność działań, w tym współpracę z korpusem konsularnym oraz władzami miejscowymi, protokół Kancelarii Stanu Nadrenii Północnej-Westfalii oraz korpus konsularny okręgu zaproponowali konsulowi Wawrzyniakowi  objęcie funkcji dziekana korpusu konsularnego.

Dziękując za przyznanie nagrody, konsul Jakub Wawrzyniak podkreślił znaczenie pracy zespołowej. – W tym bardzo intensywnym roku, obfitującym w  rocznice, wszyscy konsulowie i pracownicy służby konsularnej zasługują na uznanie za swoje zaangażowanie – podkreślił. Podziękował również za wsparcie konsuli w ich codziennej pracy.

Nagroda im. Andrzeja Kremera „Konsul Roku” jest przyznawana corocznie przez Ministra Spraw Zagranicznych RP wyróżniającemu się urzędnikowi konsularnemu. Została ustanowiona w 2010 roku, dla uczczenia pamięci zasłużonego dla polskiej służby konsularnej podsekretarza stanu w MSZ Andrzeja Kremera, tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem.

 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski/MSZ

Zostaw komentarz