Julian Tadeusz Kawalec, „Król Pierogów” z Kurytyby, nie żyje

- Czerwiec 26, 2024

Z wielkim smutkiem informujemy o śmierci Juliana Tadeusza Kawalca, znanego jako „Król Pierogów” z Kurytyby. Tadeusz Kawalec urodził się w Lublinie w 1953 roku. Studiował dziennikarstwo i teologię świecką na Uniwersytecie Lubelskim, gdzie uczęszczał na wykłady Karola Wojtyły.

W 1981 roku postanowił odwiedzić krewnych w Brazylii, jednak stan wojenny zastał go za oceanem. Postanowił pozostać i osiedlił się na stałe w Kurytybie. Z czasem zdobył sławę jako właściciel znanej restauracji serwującej pierogi, które stały się popularne w całym regionie. Jego udział w popularnym programie „Tem que ir na Ana Maria” w brazylijskiej telewizji Globo TV przyczynił się do jeszcze większej popularności pierogów, choć nie zdradził nigdy swojej tajemnej receptury.

Julian Tadeusz Kawalec zmarł 23 czerwca 2024 roku. Uroczysta msza święta odbyła się 24 czerwca w kościele Wincentynów w Kurytybie, zbudowanym przez polskich duchownych. Pożegnanie i pogrzeb miały miejsce na cmentarzu w dzielnicy Orleans, dawniej zamieszkanej przez polskich osadników.

Tadeusz Kawalec był postacią, która na stałe wpisała się w historię polskiej emigracji w Brazylii. Dzięki jego pasji i zaangażowaniu, pierogi stały się symbolem polskiej kuchni, rozpoznawalnym i cenionym przez mieszkańców Kurytyby.

Żegnamy Tadeusza Kawalca z wielkim smutkiem. Jego dziedzictwo będzie żyć w każdym pierogu, który zostanie przygotowany według jego receptur.

Zostaw komentarz