Kalendarium Wernisaż obrazów „Londyn żywy. Emigracyjne portrety Barbary Kaczmarowskiej-Hamilton”

- Lipiec 11, 2023
Kalendarium Wernisaż obrazów „Londyn żywy. Emigracyjne portrety Barbary Kaczmarowskiej-Hamilton”

Instytut Pamięci Narodowej ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy „Londyn żywy. Emigracyjne portrety Barbary Kaczmarowskiej-Hamilton”. Wydarzenie to odbędzie się 12 lipca br., o godz. 17.00, w Przystanku Historia IPN (ul. Marszałkowska 21/25, Warszawa).

Na wystawie będzie można zobaczyć 12 pastelowych portretów wybitnych emigracyjnych twórców niezłomnych ze środowiska polskiego wychodźstwa w Wielkiej Brytanii. Wśród przedstawionych postaci znajdziemy m.in. Zygmunta Nowakowskiego, Stefanię Zahorską, Józefa Mackiewicza czy Mariana Hemara. Autorką portretów jest znana artystka Barbara Kaczmarowska-Hamilton, a ich opisów dokonał dr Paweł Chojnacki, pracownik IPN w Krakowie, który jest również pomysłodawcą i opiekunem całego projektu. Tytuł wystawy “Londyn żywy” nawiązuje do serii wydawniczej polskich pisarzy na emigracji, poświęconej klasykom literatury.

Podczas otwarcia wystawy, o godz. 17.00, zaplanowano dyskusję, w której udział wezmą Barbara Kaczmarowska-Hamilton, dr hab. Maciej Zakrzewski oraz dr Paweł Libera.

Dla tych, którzy nie będą mogli być obecni osobiście, już 17 lipca (poniedziałek) o godz. 15.00 na kanale IPNtv zostanie udostępnione nagranie rozmowy z autorką wystawy.

Wystawę będzie można oglądać w Przystanku Historia IPN do 16 sierpnia, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00.

Zapraszamy do zapoznania się z twórczością Barbary Kaczmarowskiej-Hamilton – urodzonej w Sopocie artystki, która ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, studiowała w Accademia di Belle Arti w Wenecji i Rzymie, a swoje prace wystawiała m.in. w The Royal Society of Portrait Painters w Londynie, Palazzo Nazionale w Rzymie oraz w warszawskiej Zachęcie. Artystka, której ulubioną techniką malarską jest pastel, portretowała wielu członków brytyjskiej rodziny królewskiej, jak również tworzyła portrety znanych postaci emigracji. W maju 2022 r. namalowała ostatni portret królowej Elżbiety II na platynowy jubileusz monarchini.

#IPN #PrzystanekHistoria #Wystawa #PortretyEmigracyjne #LondynŻywy #BarbaraKaczmarowskaHamilton #Sztuka #Historia #KulturaPolska #PolskaEmigracja #Pastel #Wernisaż

Zostaw komentarz