79 views 2 min

0

Komentarzy

Kierunek: Polska. Inwestycje stabilizują polski rynek pracy

- Sierpień 18, 2020
Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego przyznaje, że polski rynek pracy po pierwszym etapie pandemii zmienił się diametralnie. „Do koronakryzysu w Polsce z roku na rok rosło przeciętne wynagrodzenie. Równolegle zmniejszała się stopa bezrobocia, a rynek pracodawcy stopniowo przechodził w rynek pracownika. Pandemia COVID-19 odwróciła ten proces, pozostawiając pracownika na słabszej pozycji”.

Ekspert rynku pracy podkreśla, że o ile pandemia sama w sobie jest zagrożeniem przede wszystkim dla osób starszych i chorych, o tyle z punktu widzenia gospodarki, najbardziej uderzyła w osoby młode. „Bezrobocie w tej grupie w czasie kryzysu rosło najszybciej, a dynamika negatywnych zmian była 3 razy bardziej zauważalna niż w przypadku osób powyżej 50. roku życia” – wylicza.

Andrzej Kubisiak odniósł się do zapowiedzi światowych gigantów komputerowych, takich jak Google czy Microsoft, o lokalizacji inwestycji w Polsce. „To doskonała promocja potencjału polskiej gospodarki. Zielone światło dla zagranicznych inwestorów, gwarancja, że w Polsce są warunki biznesowe i odpowiednio wykwalifikowana kadra” – zaznacza ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego. „Stabilizacja polskiej gospodarki to również zaproszenie dla polskich emigrantów zarobkowych, aby wracali do Polski. Doświadczenie pracy w międzynarodowych korporacjach, znajomość języków obcych będą mogli przenieść na ojczysty rynek pracy. Jeśli taki trend umocnią systemowe rozwiązania, na przykład ulgi podatkowe dla powracających, skala powrotów powinna utrzymać się na wysokim poziomie w najbliższych latach” – dodaje gość audycji “Kierunek: Polska”.

Andrzejem Kubisiakiem, zastępcą dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, o rynku pracy po pierwszym etapie pandemii koronawirusa i znaczeniu inwestycji dla stabilizacji gospodarki, rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Źródło: Polskie Radio dla Zagranicy

Zdjęcie: Mohamed Hassan z Pixabay

Zostaw komentarz