94 views 3 min

0

Komentarzy

Kolejna VI edycja konkursu „Wybitny Polak we Francji”

- Grudzień 5, 2019

Kolejna edycja konkursu „Wybitny Polak we Francji”.

We wtorek, 3 grudnia w Pałacu Monaku w Paryżu uhonorowano laureatów VI edycji konkursu „Wybitny Polak”.

Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki nagrodzony został Pan Arthur Ciesielski, chemik i doktor habilitowany Uniwersytetu Strasburskiego.

W kategorii kultura nagrodę przyznano uznanemu fotografikowi Panu Piotrowi Stokłosie.

Za wybitną osobowość doceniono zaś Konsula Generalnego i jego małżonkę Państwa Jolantę i Michela Forkasiewiczów działających z wielkim zaangażowaniem na rzecz relacji polsko-francuskich w Nicei i regionie Lazurowego Wybrzeża.

W kategorii „Młody Polak” nagrodę otrzymał Pan Mateusz Walendzik, student prestiżowego Wyższego Konserwatorium Muzycznego w Paryżu.

Oprócz nagród głównych Kapituła konkursowa zadecydowała o przyznaniu także Nagrody Specjalnej i wyróżnień w powyższych dziedzinach.

Za działalność w sferze naukowej wyróżniono Panią Renatę Cabas – adiunkt, wykładowczynię i autorkę artykułów naukowych.

Wyróżnienie za osobowość przyznano polonistce, doktor nauk humanistycznych Pani Barbarze Sikorowskiej-Gebert, a w kategorii „Młody Polak” Panu Wiktorowi Zamojskiemu absolwentowi Wyższej Szkoły Karier Międzynarodowych w Lyonie. Na podkreślenie swoich zasług w dziedzinie kultury, zdaniem Kapituły, zasłużyła artystka, założycielka grypy „Est-Ouest” Pani Grażyna Pawlikowski.

Nagrodę Specjalną Kapituły przyznano doktorowi medycyny Panu Andrzejowi Pawlakowi oraz Panu Krzysztofowi Piotrowi Wittowi – historykowi sztuki, dziennikarzowi i eseiście.

Ponadto Nagrodę Specjalną Ambasadora otrzymała Pani Claudine Kieda – biochemik, profesor i dyrektor ds. Badań CNRS.

Laureaci otrzymali nagrody z rąk Ambasadora RP we Francji, Pana Tomasza Młynarskiego i prezesa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska Pana Krzysztofa Przybyła.

Konkurs jest inicjatywą Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska. Jej celem jest zaprezentowanie osób, które poprzez swoją działalność i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie, a także przybliżenie sylwetek tych osób, które, często znane i szanowane na emigracji, pozostają anonimowe dla Polaków mieszkających w kraju.

Pierwsza edycja konkursu „Wybitny Polak” została przeprowadzona w 2010 r., a w 2011 r. konkurs został rozszerzony na etapy zagraniczne. Obecnie konkurs odbywa się równolegle w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Belgii, Norwegii, Singapurze, Szkocji, Holandii, Niemczech i Francji. Po raz pierwszy tytuł „Wybitnego Polaka” w Francji został nadany w 2014 r. Wśród laureatów konkursu francuskiego są m.in. Jerzy Niziński, Leopold Płowiecki, Tomasz Krysiński, Gilles Krowicki, Barbara Romanowicz, Michał Batory oraz Elżbieta Wysoczańska, kótra została lauratką konursu światowego w 2016 r.

Tytuł „Wybitnego Polaka” jest przyznawany w 5 kategoriach: biznes, kultura, nauka, osobowość oraz „Młody Polak”.

Zostaw komentarz