99 views 2 min

0

Komentarzy

Konkurs Historyczny Ministra Spraw Zagranicznych

- Styczeń 19, 2019


Rozstrzygnięto Konkurs Historyczny MSZ i otwarto wystawę ”Odrodzenie polskiej służby zagranicznej 1917-1921”
W Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie otwarto wystawę ”Odrodzenie polskiej służby zagranicznej 1917-1921”.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk mówił podczas wernisażu, że prezentuje ona proces odradzania się służby dyplomatycznej po latach zaborów, przypomina też sylwetki polskich mężów stanu i dyplomatów takich jak Edward Raczyński, Tadeusz Romer, Aleksander Ładoś i Jan Karski.

“Przybliżając zasługi bohaterów polskiej dyplomacji czasów Drugiej Rzeczypospolitej nie tylko oddajemy im hołd, ale pokazujemy również jak sprawna była to służba, przypominając jednocześnie o konieczności odwoływania się do jej etosu w dzisiejszych czasach”- mówił wiceszef polskiej dyplomacji.

Podczas uroczystości ogłoszono także nazwiska laureatów Konkursu Historycznego Ministra Spraw Zagranicznych na najlepsze publikacje promujące historię Polski i historię polskiej dyplomacji.

W imieniu laureatów dziękowała Cristina Gonzalez Caizan – laureatka pierwszego miejsca w kategorii “Najlepsza publikacja obcojęzyczna promująca historię Polski” za pracę “Por Napoleon en Espana. Los soldados polacos en los Sitios de Zaragoza (1808 – 1809)”.

Wyróżnienie w tej kategorii odebrała Ana Wajszczuk za pracę “Chicos de Varsavia. Una hija, un padre y las huellas de la mayor insurreccion contra los Nazis”.

Pierwsze miejsce w kategorii “Najlepsza publikacja w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji” za pracę “Wiek Ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego” zdobyła Zofia Wojtkowska. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Bogumiła Żongołłowicz za pracę „Konsul. Biografia Władysława Noskowskiego”.

Specjalne wyróżnienie za edycję źródeł: Jan Ciechanowski “Przegrani zwycięzcy. Wspomnienia ambasadora Polski w Stanach Zjednoczonych w czasie II wojny światowej” przyznane zostało Wydawnictwu Literackiemu.

Polskie Radio Dla Zagranicy

Zostaw komentarz