53 views 3 min

0

Komentarzy

Małe i średnie firmy ze wsparciem Unii Europejskiej

- Sierpień 15, 2018

Unia Europejska przeznaczyła kolejne środki na rozwój małych i średnich innowacyjnych firm na polskim rynku

W Warszawie ogłoszono zawarcie nowej i największej do tej pory umowy gwarancyjnej Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego z udziałem polskiego pośrednika finansowego w ramach unijnego programu “Horyzont 2020” oraz Planu Inwestycyjnego dla Europy.

Zgodnie z umową Europejski Fundusz Inwestycyjny objął gwarancją finansową zwrotne pożyczki udzielane polskim firmom. Gwarancja wynosi 200 milionów euro, czyli około 834 milionów złotych. Jak mówi Mateusz Gaczyński – zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego – nowy program finansowania będzie zachętą dla polskich firm. Jest to pula środków, w pewnym sensie dobrze zaopatrzony bankomat do którego dostęp mają polskie firmy wykorzystujące innowacyjne rozwiązania – dodaje Mateusz Gaczyński.

Zwrotnych pożyczek objętych gwarancją przez Europejski Fundusz Inwestycyjny będzie udział CVI Dom Maklerski, który będzie inwestował przez udzielanie zwrotnych pożyczek dla małych i średnich polskich firm. Inicjatywa łącznie opiewa na 200 milionów euro, CVI zakłada, że przecięta wartość projektu zakładana do realizacji wyniesie pomiędzy 8 a 30 milionów złotych. Jak mówi Rafał Lis z CVI, szanse na wsparcie mają polskie firmy, które spełnią odpowiednie kryteria, które dotyczą między innymi inwestowaniu w rozwój, wykorzystujących innowacyjnych rozwiązań lub innego kryterium dotyczącego innowacyjności. Łącznie kryteriów umożliwiających uzyskania wsparcie jest ponad 20. Rafał Lis uważa jednak, że biorąc pod uwagę aktualny stan polskich gospodarki polskie firmy nie powinny mieć problemów formalnych przy ubieganiu się o wsparcie w ramach programy “Horyzont 2020”.

Maksymalne wsparcie udzielone jednej firmie może wynieść 7,5 miliona euro. Szacuje się, że w ciągu najbliższych lat z wsparcia może skorzystać 60 polskich firm. Zdaniem Witolda Słowika – podsekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju proponowane wsparcie jest szansą na rozwój innowacyjnej gospodarki w Polsce, a to z kolei pozwali nam na zbudowanie konkurencyjnej gospodarki. Do tej pory Polska tworzyła konkurencyjną gospodarkę w oparciu o niskie koszty pracy, teraz musi się to zmienić i jak dodaje Witold Słowik, właśnie innowacyjna gospodarka daje szanse na stworzenie gospodarki mogącej z powodzeniem konkurować z innymi państwami na rynku europejskim.

Ogłoszona dzisiaj umowa działa w ramach unijnego instrumentu InnovFin SMEG oraz Planu Junckera. Szczegóły finansowania oraz te dotyczące programu “Horyzont 2020” znajdują się na stronie internetowej http://www.instrumentyfinansowe.gov.pl

Źródło: Polskie Radio Dla Zagranicy
IAR/dad
Zdjęcie ilustracyjne
Stocksnap/pixabay/CC0 License

Zostaw komentarz