82 views 5 min

0

Komentarzy

Małgorzata Kidawa-Błońska zrezygnowała z udziału w wyborach prezydenckich. Platforma ma nowego kandydata

- Maj 18, 2020

15 maja wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka na prezydenta z Platformy Obywatelskiej ogłosiła, że nie będzie brała udziału w wyborach prezydenckich. Zarząd Krajowy PO podjął jednomyślną decyzję, że Rafał Trzaskowski będzie nowym kandydatem w tegorocznych wyborach prezydenckich.

Kidawa-Błońska na konferencji prasowej w Sejmie oświadczyła, że nie będzie brała udziału w wyborach prezydenckich. – Po pierwsze: jestem pewna, że za kilka tygodni będziemy mieli nowego prezydenta; ta trudna sytuacja w naszym kraju, sytuacja prawna, konstytucyjna się skończy. Po drugie: nie będę brała udziału w tych wyborach – oświadczyła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

– W Polsce są “dwa bezpieczniki”, które mogą zatrzymać złe działania dotyczące organizacji wyborów: Senat oraz samorządy. – Kiedy rządzący wpadli na szatański pomysł, żeby wybory robić w środku pandemii, (…) chcieli je zrobić niezgodnie z Konstytucją, nie mogłam milczeć. Musiałam to głośno powiedzieć. Gdyby nie mój mocny głos i mówienie o bojkocie, wybory w maju pewnie by się odbyły – stwierdziła. – Teraz mamy szansę na wolne i demokratyczne wybory – podkreśliła Kidawa-Błońska.

– Zawsze będę mówiła prawdę nie licząc się z konsekwencjami, które mnie dotyczą, bo polityk musi być odważny, musi myśleć o ludziach i mieć odwagę mówić nawet najtrudniejsze rzeczy. Wierzę głęboko, że te wybory będą wygrane przez moją formację, bo nie chcę, żeby moje obciążenia przechodziły na całą partię. Ja tę odpowiedzialność biorę na siebie – powiedziała Kidawa-Błońska.

Prezydent Andrzej Duda złożył Małgorzacie Kidawie Błońskiej (PO) wyrazy szacunku za start w wyborach prezydenckich. Podziękował też jej za kulturalną rywalizację i życzył powodzenia w dalszej pracy dla Polski.

Nowy kandydat PO na prezydenta

15 maja po rezygnacji, którą złożyła Małgorzata Kidawa-Błońska – Zarząd Krajowy PO podjął decyzję, że Rafał Trzaskowski będzie nowym kandydatem Platformy Obywatelskiej w tegorocznych wyborach prezydenckich.

– Po decyzji pani marszałek, że nie będzie ponownie startować w nowych wyborach prezydenckich, Koalicja Obywatelska i Platforma Obywatelska stanęły przed decyzją o nominowaniu kandydata na urząd prezydenta Rzeczpospolitej. Miło mi poinformować, że jednomyślną rekomendacją zarządu krajowego PO, przedstawioną naszym koalicjantom, jest rekomendacja dla pana prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego – poinformował przewodniczący PO Borys Budka.

– Dzisiaj staję przed państwem jako kandydat na prezydenta Rzeczypospolitej, biorąc na siebie olbrzymią odpowiedzialność walki o demokratyczną Polskę, walki o silne państwo, walki o demokrację – oświadczył Rafał Trzaskowski.

Kandydat KO na prezydenta ocenił, że dzięki opozycji, Senatowi, twardej postawie samorządów i Małgorzacie Kidawie-Błońskiej możemy iść na bezpieczne, demokratyczne, powszechne i tajne wybory. – “Idzie bić się” o Polskę, która będzie silna, o państwo, w którym wyciąga się wnioski z błędów III RP, ale nie depcze się wszystkiego, co przez 30 lat udało się osiągnąć. – To jest zwycięstwo nas wszystkich, jak tutaj stoimy – oświadczył.

– Idę walczyć o państwo, w którym samorządy są silne, bo to samorządy są blisko obywateli. Idę walczyć o państwo, które jest lojalnym, czasami trudnym partnerem w stosunkach międzynarodowych, ale które nie obraża wszystkich partnerów siedzących przy stole, dla którego bezpieczeństwo jest najważniejsze. Państwo silne, demokratyczne i oparte o to, co najważniejsze, o rządy prawa – powiedział Trzaskowski.

źródło: iar/pap/polsatnews

Zostaw komentarz