88 views 2 min

0

Komentarzy

Matury i egzaminy ósmoklasistów przełożone. Nowy minister nauki i szkolnictwa wyższego

- Kwiecień 15, 2020

Matura i egzaminy ósmoklasisty 2020 zostały przeniesione na inny termin, a tym samym później przeprowadzone będą także rekrutacje do szkół średnich i wyższych. Ministerstwo Edukacji Narodowej rozważa też rezygnację z części ustnych matur i oparcie się jedynie na wynikach egzaminów pisemnych. Prezydent Andrzej Duda powoła też nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego – Wojciecha Murdzka – poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że zajęcia zawieszono. Szkoły zamknięte są już od 12 marca. W związku z epidemią COVID-19 przedłużone będzie też zamknięcie uczelni, odwołane będą wtedy m.in. zajęcia stacjonarne na uczelniach. Wszystkie szkoły zgłosiły gotowość do prowadzenia zajęć online. Wsparciem w nauczaniu dla tych uczniów, którzy nie mają dostępu do Internetu, jest projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej i Telewizji Polskiej pod nazwą “Szkoła z TVP”.

– Przesuwamy egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów; odbędą się one nie wcześniej niż w czerwcu, zakomunikujemy o tym co najmniej trzy tygodnie wcześniej – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Nowe daty egzaminów ósmoklasisty, zawodowych i matury podane zostaną na 3 tygodnie przed planowanym terminem, ale nie odbędą się wcześniej niż w czerwcu, raczej w drugiej połowie czerwca. Ogłoszenie nowych dat powinno nastąpić w maju – poinformował Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Egzaminy będą przeprowadzone przy zachowaniu wszystkich niezbędnych środków bezpieczeństwa. – Środki mówiące, chociażby o odpowiedniej odległości uczniów od siebie, nie gromadzeniu się – tłumaczy minister edukacji narodowej. Co ważne, nie jest wykluczone, że matury odbędą się tylko w formie pisemnej.

Premier Mateusz Morawiecki skierował wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie Wojciecha Murdzka na nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Murdzek zastąpi na tym stanowisku lidera Porozumienia Jarosława Gowina, który w ubiegłym tygodniu złożył dymisję.

 

 

Źródło: iar/pap/tvp3

Zostaw komentarz