70 views 7 min

0

Komentarzy

Niemcy Monachium wystawa „Cisi Buntownicy”

- Maj 27, 2022

“Cisi buntownicy. Polski symbolizm ok. 1900 r.” – wystawa polskiego symbolizmu w Monachium inauguruje program „Fokus auf Polen”

“Cisi buntownicy. Polski symbolizm ok. 1900 r.” – wystawa polskiego symbolizmu w Monachium inauguruje program „Fokus auf Polen”.

 

Ponad 130 wybitnych dzieł sztuki z kolekcji publicznych i prywatnych zostanie zaprezentowanych w Kunsthalle München, w Monachium na wystawie “Cisi buntownicy. Polski symbolizm ok. 1900 r.”. To pierwsza tak duża prezentacja polskiego malarstwa przełomu wieków w Niemczech. Patronat nad ekspozycją objęli prezydenci Polski i Niemiec, Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier. W wernisażu weźmie udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, który był jednym z inicjatorów wystawy polskiego malarstwa w stolicy Bawarii.   

„Ta wystawa opowiada historię o Polsce, o Polakach, polskiej kulturze i tożsamości. W narodzie pozbawionym własnego państwa do głosu doszło wówczas młode pokolenie malarzy, które tchnęło nowe życie w tę dziedzinę sztuki. Ich obrazy dały Polakom to, czego brakowało na scenie politycznej – wspólną tożsamość. Ich dzieła, bliskie fundamentom naszej kultury i naturze naszej Ojczyzny, stanowiły o odbudowie ducha polskości i stały się potężnym kołem zamachowym ruchów wolnościowych, przyświecając odbudowie wolnej niepodległej Polski. Polscy artyści, żyjący w XIX i na początku XX wieku, Jan Matejko, Olga Boznańska, Józef Mehoffer, Ferdynand Ruszczyc, Władysław Podkowiński, zasługują, podobnie jak ich europejscy odpowiednicy, na obecność w podręcznikach światowej historii sztuki” – mówi o wystawie minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. Podkreśla, że wystawa ”Cisi buntownicy” to  festiwal najwspanialszej
i najbardziej polskiej w swym wyrazie sztuki. Zwraca uwagę, że wystawa jest prezentowana w szczególnym momencie, a rosyjska agresja na Ukrainę sprawia, iż kultura i kwestie tożsamościowe nabierają nowego wymiaru.

W Kunsthalle München, prestiżowej instytucji sztuki w Monachium, zobaczyć będzie można  dzieła polskich największych twórców przełomu XIX i XX wieku, m.in. Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Józefa Mehoffera, Władysława Podkowińskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Kazimierza Sichulskiego, Wojciecha Weissa, Witolda Wojtkiewicza, Leona Wyczółkowskiego. Dzieła pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Kolekcji Raczyńskich oraz wielu innych.

„Język sztuki stał się uniwersalną mową ludzkości. Łączy kraje i nurty myślowe, związuje ze sobą osobiste historie. Pozwala zrozumieć zarówno kontekst, jak
i sytuację ludzi, co ma szczególne znaczenie obecnie podczas wielkiej tragedii wojennej na Ukrainie” – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. „Zapraszamy wszystkich zainteresowanych sztuką polskiego symbolizmu, literaturą tamtego okresu oraz niemym kinem, do udziału w licznych inicjatywach Instytutu Adama Mickiewicza w Monachium, które rozpoczęły się już w połowie marca” – dodaje.

„Wystawa polskiego symbolizmu przełomu XIX i XX wieku w Kunsthalle München to okazja, aby zaprezentować monachijskiej publiczności arcydzieła sztuki polskiej tego czasu i jej twórców, pochodzące z najważniejszych kolekcji publicznych
i prywatnych. Sztuka polska pokazana jest tu jako wyjątkowy fenomen artystyczny i społeczny, związany zarówno z przemianami na europejskiej scenie artystycznej jak i polskimi ambicjami politycznymi i nadziejami na odzyskanie niepodległości. Różnorodne treści, od inspiracji ludowością po fascynacje mitologią i historią, wskazują na bogactwo treściowe i wizualne malarstwa symbolizmu, a jednocześnie na jego siłę sprawczą, inspirującą do działań na rzecz narodowego odrodzenia
i indywidulanej wolności” – podkreśla prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, dodaje: “Jeżeli spojrzeć na polskie malarstwo, to z całą pewnością przełom XIX i XX wieku jest swoistą eksplozją! Z jednej strony to są obrazy, które kształtowały naszą świadomość, naszą estetykę, ale jednocześnie  malarze: Malczewski, Matejko, Gerson, Chełmoński, Wyczółkowski byli artystami, którzy prezentowali najwyższy poziom europejski. Ich dzieła nie tylko ukształtowały nas, Polaków, ale były po prostu dziełami europejskimi. Cieszę się, że kolekcja poznańskiego muzeum narodowego współtworzy tę wystawę.”

Znaczący wkład w program wystawy podkreśla dyrektor Muzeum Narodowego
w Warszawie, Łukasz Gaweł: „Wystawa w Kunsthalle w Monachium jest jednym
z najważniejszych projektów międzynarodowych, w którym bierze udział Muzeum Narodowe w Warszawie. Aż 74 dzieła sztuki, a więc połowa eksponatów na wystawie, pochodzi z naszej kolekcji. Wśród tych prac znajdują się najważniejsze dzieła polskich twórców, m.in. obrazy Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego i Olgi Boznańskiej. To pierwsza prezentacja polskiego malarstwa w Monachium i jedna z największych, jakie miały dotąd miejsce na świecie. Doceniamy ogromne znaczenie tego projektu dla promocji polskiej kultury
i naszych zbiorów”.

Wystawa oficjalnie inauguruje bogaty program prezentacji polskiej kultury
w stolicy Bawarii zatytułowany „Fokus auf Polen”. W ramach programu już od kilku dni w Konsulacie Generalnym RP w Monachium można zobaczyć wystawę plenerową ”Fotografia na szczytach” – zdjęcia kompozytora, podróżnika i fotografa Mieczysława Karłowicza (1876-1909).

Źródło: IAM.pl

Zostaw komentarz