83 views 3 min

0

Komentarzy

“Nowoczesne, z rozbudowaną częścią edukacyjną”. Piotr Gliński o Muzeum Józefa Piłsudskiego

- Sierpień 14, 2020
Dziś (początek godz.12.00) odbędzie się uroczyste otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Będzie to główne wydarzenie obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreśla, że to długo oczekiwane muzeum.

– Jest jakaś satysfakcja, że udało nam się zbudować je dość szybko, mimo bardzo poważnych zagrożeń różnego typu, między innymi, budowa była zalana. Bardzo się cieszę, że otwieramy to muzeum, bo to porządne, duże muzeum multimedialne, nowoczesne, z rozbudowaną częścią edukacyjną. Znajduje się na olbrzymim terenie, który też będzie służył edukacji i przybliżaniu tamtych czasów – powiedział wicepremier.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zostało powołane do życia w 2008 roku przez ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, jednak kamień węgielny pod budowę wmurowano dopiero w listopadzie 2016 roku. Dzięki zaangażowaniu wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego i współpracy polskiego rządu, w ciągu niespełna 4 lat udało się doprowadzić do rozpoczęcia i zakończenia budowy.

Jedna z ponad 80 inwestycji muzealnych

100. rocznica Bitwy Warszawskiej. W Sulejówku otwarte zostanie Muzeum Józefa Piłsudskiego

Piotr Gliński podkreśla, że Muzeum Józefa Piłsudskiego to jedna z ponad 80 inwestycji muzealnych realizowanych obecnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytucje te mają służyć budowaniu polskiej tożsamości, edukacji kolejnych pokoleń oraz ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego.

Siedziba Muzeum Józefa Piłsudskiego powstała przy darowanym marszałkowi przez polskich żołnierzy dworku „Milusin”. W skład kompleksu muzealnego o łącznej powierzchni około 4 ha wchodzą także Drewniak, czyli pierwszy dom zakupiony przez Piłsudskich w 1921 roku, oraz Willa Bzów – budynek Adiutantury Naczelnego Wodza, a także otaczający je ogród i park. Ma się w nim także znaleźć dom, w którym mieszkał premier Jędrzej Moraczewski. Dworek „Milusin” pokazuje Józefa Piłsudskiego prywatnie: jako męża i ojca oraz miłośnika przyrody. Wystawa stała przedstawia natomiast życie i działalność marszałka na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym.

W dniach 15-16 sierpnia zorganizowane zostaną Dni Otwarte, podczas których zarejestrowani wcześniej zwiedzający będą mogli bezpłatnie zobaczyć wystawę stałą muzeum i dworek „Milusin”. Stałe otwarcie placówki dla zwiedzających planowane jest na 11 listopada.

dn

Zdjęcie: : PAP/Tomasz Gzell

Źrodlo: Polskie Radio dla Zagranicy

Zostaw komentarz