40 views 3 min

0

Komentarzy

Nowy Konsulat Honorowy RP w Düsseldorfie

- Sierpień 15, 2018

Konsulem honorowym został niemiecki przedsiębiorca Arndt Kirchhoff. W uroczystości wziął udział marszałek Senatu

Na stanowisko konsula honorowego został mianowany niemiecki przedsiębiorca Arndt G. Kirchhoff. W uroczystości wzięli udział: marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z delegacją, wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papierz, przedstawiciele Polonii i polscy dyplomaci pracujący w Niemczech.

W otwarciu konsulatu wziął udział też premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet.

Wiceszef polskiego MSZ przekazał podczas uroczystości listy komisyjne (dokument uprawniający do kierowania urzędem konsularnym) konsulowi Arndtowi Guenterowi Kirchhoffowi, który ma stanąć na czele placówki w Dusseldorfie.

Premier Nadrenii Północnej-Westfalii podkreślił, że przypadającą w październiku rocznicę zjednoczenia Niemiec władze landu postanowiły celebrować w Polsce tak, by uczcić także 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypomniał o wkładzie Polaków w rozwój Nadrenii Północnej-Westfalii.

Pogratulował stronie polskiej pozyskania jednego z najbardziej renomowanych przedsiębiorców w regionie. Wyraził nadzieję, że powołanie konsulatu honorowego w Duesseldorfie będzie stanowić nowy impuls dla polepszenia współpracy przede wszystkim gospodarczej z Polską. Podkreślił, że region jest silnie zindustrializowany, a nowy polski konsul honorowy ma na tym polu duże zasługi.

Nowy konsul honorowy Arndt G. Kirchohoff powiedział, że liczy na to, iż Niemcy, Polska i Francja – tak jak sie to dzieje w ramach Trójkąta Weimarskiego – razem będą budować europejską przyszłość. Konsul zaznaczył też, że będzie działał na rzecz aktywizacji Polonii oraz pogłębienia współpracy pomiędzy Polską i Niemcami.

“Będziemy partnerem, który będzie starał się pomóc rozwiązywać problemy, między innymi te dotykające Polonii. Jesteśmy też zainteresowani łączeniem różnych czynników w Polsce i w Niemczech. To między innymi intensyfikacja wymiany szkolnej, kulturalnej i naukowej. Chcemy również pomóc w zwiększeniu wzajemnych inwestycji w Polsce i w Niemczech” – powiedział nowy konsul honorowy Rzeczpospolitej w Niemczech.

Ambasador Polski w Niemczech Andrzej Przyłębski liczy na pomoc konsula w rozwijaniu polsko-niemieckiej współpracy. Zaznaczył, że Arndt Kirchhoff jest dobrym kandydatem na stanowisko konsula honorowego. “Stwierdziłem, że jest to strzał w dziesiątkę. W tym landzie nie mieliśmy do tej pory takiej placówki. Jestem przekonany, że działalność nowego konsula będzie pozytywna” – powiedział ambasador Andrzej Przyłębski.

Konsulat Honorowy RP w Düsseldorfie to pierwsza taka placówka w kraju związkowym Nadrenii Północnej-Westfalii. W tym landzie na stałe mieszka ponad 600 tysięcy Polaków i osób o polskich korzeniach. Otworzenie Konsulatu Honorowego było jednym z punktów oficjalnej wizyty marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego w Niemczech.

IAR/dad
Polskie Radio Dla Zagranicy

Zostaw komentarz