26 views 20 sec

0

Komentarzy

Obchody 80. rocznicy katastrofy gen. Sikorskiego w Gibraltarze.

- Wrzesień 11, 2023
Obchody 80. rocznicy katastrofy gen. Sikorskiego w Gibraltarze.

Kiedy fale Atlantyku rozbrzmiewały echem przeszłości, Gibraltar stał się świadkiem poruszających uroczystości, które przypominały o jednym z najbardziej dramatycznych momentów w historii Polski.

Było to upamiętnienie 80. rocznicy tragicznej katastrofy lotniczej, w której życie stracił gen. Władysław Sikorski, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier rządu na uchodźstwie. W tragicznych okolicznościach zginęło 15 osób, wśród nich córka generała, Zofia. Gibraltar stał się miejscem zgromadzenia tych, którzy chcieli oddać hołd, w tym przedstawicieli władz Gibraltaru, delegacji z Polski, podkomendnych generała oraz działaczy podziemia antykomunistycznego.

Uroczystości miały wyjątkowo uroczysty i refleksyjny charakter – od mszy świętej, przez poświęcenie tablicy pamiątkowej, aż po poruszające złożenie kwiatów na morzu o godzinie 23.06, dokładnie w chwilę tragicznej katastrofy.

#GibraltarWUroczystości #PamięćONaszejHistorii #GenSikorski80Rocznica #TragediaNadAtlantykiem #HołdBohaterom #PolskaHistoriaWŻywejPamięci

Zostaw komentarz