48 views 2 min

0

Komentarzy

Ranking konkurencyjności firm. Polska przed Niemcami

- Styczeń 30, 2023

 

W rankingu konkurencyjności Europejskiego Centrum Badań Ekonomicznych (ZEW) pierwsze miejsce zajęły USA, dwunaste Polska, a Niemcy dopiero siedemnaste. Konkurencyjność niemieckich firm rodzinnych obniżyła się w zestawieniu obejmującym 21 krajów.

 

W zestawieniu “Country Index for Family Business” pozycja Polski nie zmieniła się od 2020 r; Niemcy znajdowały się wówczas na 14. miejscu.

Coraz trudniejsza konkurencja międzynarodowa

To już dziewiąta edycja badań wykonywanych co dwa lata na zlecenie Fundacji Firm Rodzinnych. Na czele rankingu znajdują się Stany Zjednoczone. Za Niemcami plasują się tylko Węgry, Hiszpania i Włochy. RFN wypada również słabo w porównaniu z innymi krajami niemieckojęzycznymi: Szwajcaria jest na 4., a Austria na 13. miejscu.

Według badania Niemcom coraz trudniej zmagać się z konkurencją z USA i państw Europy Zachodniej.

“Podczas gdy inne kraje inwestują w infrastrukturę lub reformują swoje systemy podatkowe, Niemcy nie robią postępów. Jedynym wyraźnym atutem jest stosunkowo niski poziom długu publicznego i prywatnego” – wynika z raportu

Wzrost cen energii osłabił konkurencyjność

Eksperci z ZEW podkreślili, że szokujący wzrost cen energii od początku wojny na Ukrainie osłabił konkurencyjność niektórych krajów europejskich. Bolączkami Niemiec są m.in. biurokracja, wysokie obciążenia podatkowe i spadająca innowacyjność. “(…) w ocenie ekonomistów Niemcy nie są w stanie zrekompensować tego przewagami w innych aspektach” – podsumowuje portal dziennika “Welt”.

 

 

PAP/IAR/PR24,ZEW

Zostaw komentarz