40 views 3 min

0

Komentarzy

Od 1 stycznia spada cena gazu dla gospodarstw domowych, ale droższy będzie prąd 

- Grudzień 22, 2019

Od 1 stycznia 2020 r. taryfa na gaz dla gospodarstw domowych największego polskiego dostawcy – PGNIG Obrót Detaliczny – spadnie o 2,9 procent. Taryfa ma obowiązywać do 30 czerwca 2020. Przewidywana jest jednak podwyżka cen prądu.

 

W nowej taryfie ceny gazu uległy obniżeniu o 2,9 proc., natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie. Oznacza to spadek średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu o 2,6 proc., zarówno dla odbiorców używających gazu wysokometanowego, jak i gazów za-azotowanych. Do obniżki cen przyczyniły się niskie ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energi.

 

Spadek cen najbardziej odczują oczywiście odbiorcy posiadający umowy kompleksowe, zużywających stosunkowo duże ilości paliwa, tj. ogrzewających także mieszkania gazem. Średnio zapłacą pięć złotych miesięcznie mniej. Według szacunków regulatora, w sumie spadek rachunków dla odbiorców posiadających umowy kompleksowe i korzystających z oferty PGNIG OD, wyniesie średnio ok. 1,8 procent – w przypadku gazu wysokometanowego.

 

Wyższe rachunki za prąd

 

Listopadowa projekcja NBP zakłada, że “ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosną w 2020 i 2021 roku o 8 proc”. – wykazał dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Piotr Szpunar.

 

Urząd Regulacji Energetyki wydał w grudniu decyzję ws. taryf za energię elektryczną na 2020 rok. W przyszłym roku klienci Tauronu zapłacą ok. 9 zł więcej za każdy rachunek. URE nie zgodził się z wnioskami o podwyżki pozostałych spółek – Energi, Enei i PGE. W wyniku zmiany taryfy na obrót energią elektryczną odbiorcy energii w tzw. grupach G, dla których sprzedawcą z urzędu jest Tauron, zapłacą za energię około 7 złotych miesięcznie więcej (grupa G11).

 

Podwyżka stawek za dystrybucję prądu  –  zmiany w rozliczeniach mogą wynikać jedynie ze zmiany taryfy dystrybutora energii elektrycznej. Za dystrybucję energii dla grup G podwyżka cen wyniesie średnio 3,1 proc. Oznacza to, że rachunki gospodarstw domowych (grupa G11) mogą wzrosnąć od 56 gr do 1,82 zł miesięcznie.

 

Kiedy poznamy ceny prądu na 2020 rok?

 

“Dopiero po zakontraktowaniu większości dostaw energii na przyszły rok, poznamy ceny prądu w 2020 roku” – mówił w Sejmie wiceminister energii Tadeusz Skobel.

 

żródło: pap/ ministerstwo energetyki/PGNIG, polsatnews.pl

Zostaw komentarz