104 views 2 min

0

Komentarzy

PASJA-GOLGOTA TRZECIEGO TYSIĄCLECIA W BERLINIE

- Sierpień 15, 2018

Związek Polaków w Niemczech, Oddział Berlin (http://www.rodlo.berlin) zaprasza dnia 25.02.2018 do Polskiej Misji Katolickiej, Johannes-Basilika, Lilienthalstr.5, 10965 Berlin (U7-Südstern), ok godz 19.00 (po mszy św.o godz 18.00) na niezwykłe mistyczno-artystyczne wydarzenie:

PASJA-GOLGOTA TRZECIEGO TYSIĄCLECIA.

Wydarzenie ma trojfilarowy charakter i jest polączeniem muzyki, malarstwa oraz poezji. Na ekranie kolejno prezentowane są przejmujące obrazy wspòłczesnego polskiego malarza Jerzego Dudy- Gracza, których oryginały znajdują się na Jasnej Górze w Częstochowie.
Przedstawiają one współczesną wersję Drogi Krzyżowej. Jak mawiał sam autor: “Nasza Golgota jest tu i teraz”. Golgota Jasnogórska powstawała m.in. z okazji dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa. Dlatego cieszymy się bardzo, że to właśnie wydarzenie otwiera obchody Roku Jubileuszowego 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Obrazy te zainspirowały poetkę dr n.med. Ewę Sikora do wyrażenia swojej poetyckiej ich interpretacji. Kunszt poetycki docenił sam Ernest Bryll, wybitny polski poeta, który napisał recenzję tomiku.
Wiersze te odczytywane będą do wyświetlanych kolejno Stacji Golgoty przez osoby “znane i lubiane”np. dyplomatòw, aktorów, muzyków, pedagogòw i wiele innych wspaniałych i zaangażowanych społecznie osób.
Całości towarzyszy piękna oprawa muzyczna znanych utworów Chopina, Bacha, Webbera itd. w niezwykłym wykonaniu utalentowanych, młodych gdańskich muzyków i sopranistki z Capella Gedanensis, Joanny Sperskiej.
Wiersze przetłumaczone zostały trafnie na język niemiecki i ich tłumaczenie będzie odczytywane do kolejnych Stacji jak w przypadku wersji polskiej.

Zapraszamy wszystkich milosnikòw kultury i muzyki oraz tych, ktorzy pragną zatrzymać się choć na chwilę w rozpędzonym, komercyjnym życiu i przeżyć niezapomniane chwile patrząc na Golgotę Jasnogòrską i wsłuchując jednocześnie w kojące tony muzyki i slòw rozważań poszczegolnych Stacji.

Wydarzenie ma charakter dobroczynny dla hospicjum dziecięcego “Bursztynowa Przystań” w Gdyni. Wstęp wolny.

Zostaw komentarz