98 views 2 min

0

Komentarzy

Pokaz filmu „Powstanie Warszawskie 1944“ w Monachium

- Wrzesień 18, 2017

Pokaz filmu „Powstanie Warszawskie 1944“ i polsko-niemiecka dyskusja – 21 września
Konsulat Generalny wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego i monachijskim Muzeum Kinematografii, zapraszają! Czwartek. godz. 19:00, Filmmuseum, St.-Jakobs-Platz 1, Monachium. Ilość miejsc ograniczona!

Program:
19:00-19:15 Powitanie przez Dyrektora Stefana Drößlera i Konsula Generalnego Andrzeja Osiaka
19:15-20:40 Film „Powstanie Warszawskie“
20:40-20:45 Film „Miasto Ruin“
20:45-20:50 Wręczenie odznaczenia dla Pana Andrzeja Sitkowskiego, weterana PW1944
20:50-21:30 Dyskusja z udziałem:

• dr Karola Mazura, Kierownika Działu Edukacji w Muzeum Powstania Warszawskiego;
• prof. dr Martina Schulze Wessel, Kierownika Katedry Nauk o Europie Wschodniej i Południowej, LMU.
O filmie: Powstanie Warszawskie – polski film fabularny, przedstawiający autentyczne zdarzenia z powstania warszawskiego w 1944. Został zmontowany w całości z ręcznie i komputerowo koloryzowanych kronik filmowych z sierpnia 1944 i wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Bohaterami filmu są dwaj bracia, operatorzy BIP-u, którzy otrzymują zadanie dokumentowania powstania. Jeden z nich chce kręcić „prawdziwą” wojnę i robi wszystko, żeby przyłączyć się do jednego z powstańczych oddziałów. Niestety, nie jest to zadanie łatwe ponieważ żołnierze ich przeganiają – wojsko zawsze z trudnością tolerowało obecność dziennikarzy. Początkowo więc dokumentują życie cywilne, pieczenie chleba, działalność kuchni, warsztatów rusznikarskich itd. Takich materiałów oczekuje zresztą od nich ich szef, dając im zadanie przygotowania kroniki, która ma być wyświetlona w kinie „Palladium”. Poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz głębiej – dosłownie i w przenośni – w samo powstanie. I w końcu udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Bohaterowie orientują się, że przyszło im uczestniczyć w czymś przekraczającym ich najśmielsze wyobrażenia – świat,
w którym się znaleźli, to świat po apokalipsie. Uświadamiają sobie, że ich rolą jest udokumentowanie tej apokalipsy i ocalenie za wszelka cenę taśmy z materiałem.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, uprzejmie prosimy o potwierdzenie obecności na adres
monachium.kg.sekretariat@msz.gov.pl
lub telefonicznie 089 41860836

Zostaw komentarz