Z początkiem nowego roku, działający przy Uniwersytecie Humboldtów- Uniwersytet Trzech Pokoleń w Berlinie, rozszerzył swoją ofertę o propozycję kulturalną pod nazwą – Galeria UTP. Co miesiąc, po zakończeniu części wykładowej, uczestnicy zapraszani są na wyjątkowe wernisaże polskiej sztuki w Berlinie.
Mottem naszych wykładów jest hasło: „Nie uczymy ani nie pouczamy, pobudzamy do myślenia“ – zapewniają organizatorzy. Kolejnym etapem naszych działań jest Galeria UTP, czyli spotkania dedykowane polskiej sztuce. Wernisaże, na które zapraszamy naszych słuchaczy to przede wszystkim propozycja, która odwoływać ma się nie tylko do ich intelektu, ale również do emocji i wyobraźni.
Raz w miesiącu swoje prace prezentuje berliński artysta polskiego pochodzenia, który dzieli się z uczestnikami swoimi najważniejszymi pracami. Spotkanie stwarza nie tylko możliwość bezpośredniego kontaktu odbiorcy z twórcą, co stanowi szczególną wartość w odbiorze sztuki; ale jest przede wszystkim impulsem do dalszego zainteresowania się twórczością artysty i pogłębiania relacji ze sztuką. Propozycja UTP to wyjątkowy pomysł, prezentujący nowy wymiar artystyczny Polaków mieszkających w stolicy Niemiec.
Polski Berlin
W Berlinie mieszka już około 100 tys. Polaków, wielu z nich na codzień związanych jest z działalnością artystyczną. Tak jak w przypadku urodzonego w Bytomiu na Górnym Śląsku Witolda Stypy, niemiecka stolica artystów, od lat stwarza przestrzeń dla aktywności kreatywnych. Artysta jest autorem między innymi podstaw Kosmorealnej percepcji postrzegania sztuki, a także założycielem Muzeum Przyszłości, w którym eksponatami są pomysły przyszłościowe, a także próby artystycznej wizualizacji wielowymiarowej geometrii Bernharda Riemanna i pięciowymiarowego tensora metrycznego Teodora Kaluzy a także wybrane zagadnienia fizyki kwantowej. Od wielu lat mieszka i tworzy w Berlinie. Jego prace malarskie, rzeźbiarskie, obiekty sztuki geometrycznej- znajdziemy w berlińskiej galerii przy Schliemannstr. 25.
Do tej pory podczas spotkań Galerii UTP swoje prace zaprezentowali również pochodzący z Tomaszowa Mazowieckiego Wiesław Fiszbach członek Związku Polskich Artystów Plastyków oraz założyciel Europejskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych NaKole. Gościem ostatniego spotkania był Piotr Mariusz Urbaniak, artysta tworzący nowe podwaliny własnej sztuki, budujący fundamenty tak, by symbolizowały czas, który stanowi największą inspirację dla artysty.
O oprawę artystyczną i wprowadzenie do świata sztuki dba dr Piotr Olszówka, mieszkający w Berlinie publicysta, krytyk, tłumacz, stypendysta Uniwersytetu Harvarda i prezes Stowarzyszenia Convivium Berlin.
Piątkowe spotkania ze sztuką
Projekt Galerii UTP to wspólne przedsięwzięcie wielu zaangażowanych osób i partnerów. Spotkania dedykowane są nie tylko artystom, ale wszystkim chętnym osobom, które w piątkowy wieczór, raz w miesiącu odwiedzą działający na Uniwersytecie Humboldtów – Uniwersytet Trzech Pokoleń. Takie projekty inspirują i pobudzają do łączenia się we wspólnotę artystyczną poza granicami Polski – podkreślają organizatorzy, jednocześnie zachęcając do udziału w przedsięwzięciu i współpracy partnerskiej.
Wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji pod adresem:
Mamy nadzieję, że polska sztuka podbije Berlin!
POLSKA SZTUKA W BERLINIE
autor: Martyna Weilandt