201 views 5 min

0

Komentarzy

Popularne i najciekawsze tradycje wielkanocne w Polsce

- Kwiecień 8, 2023

Święta wielkanocne obchodzone są w Polsce bardzo uroczyście. To wyjątkowy czas, w którym obrzędy religijne splatają się z tradycją ludową/ Wielkanoc nazywana jest Paschą lub Wielką Niedzielą i jest najważniejszym świętem chrześcijańskim. Nazwa “Wielkanoc” pochodzi od tego, że cud zmartwychwstania Jezusa miał miejsce nad ranem, o świcie. Wtedy naszą ziemię ogarniał półmrok.

POPULARNE TRADYCJE WIELKANOCNE:

NIEDZIELA PALMOWA

Niedzielą Palmową inaczej: Niedzielą Męki Pańskiej lub zwana też „Kwietną” lub „Wierzbną” nazywa się 6 niedzielę Wielkiego Postu, która w Kościele rzymskokatolickim rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia.

Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. W tym dniu ważne są palemki wielkanocne, gdy zostaną już poświęcone rozpoczyna się uroczysta procesja. Przejściu wiernych do świątyni towarzyszy pieśń ku czci Chrystusa Króla. Procesja ma charakter radosny.

LANY PONIEDZIAŁEK

Śmigus-dyngus to wyjątkowy dzień w kalendarzu dla młodych jak i starszych osób. Dlaczego? Ponieważ jest to zabawa polegająca na oblewaniu wodą osób – kultywowana od wieków. Jednak jeśli przesadzimy w obecnych czasach to za polanie wodą osoby postronnej można dostać wysoki mandat.

Lany poniedziałek jest związany z Poniedziałkiem Wielkanocnym, który zamyka okres Triduum Paschalnego oraz samej Wielkanocy. Woda, co ciekawe symbolizuje oczyszczenie. Warto wiedzieć, że kiedyś śmigus-dyngus skupiał się troszkę na czymś innym. Jeszcze przed zapanowaniem chrześcijaństwa w Polsce tego dnia polewano kobiety niezamężne, bądź dorastające dziewczyny, by zapewnić im płodność oraz urodę.

Wiosenne porządki

Popularną tradycją jest wiosenne sprzątanie – choć nie jest to chrześcijańska tradycja wielkanocna – jednak ma ona swoje miejsce w polskiej kulturze. Każdego roku cała rodzina przygotowuje dom przed Wielkanocą. Sprzątanie symbolizuje koniec zimnych dni.

MALOWANIE JAJEK

Malowanie jaj zazwyczaj wykonuje się przed Wielkanocą. Pisanki były od zawsze związane z tradycjami wielkanocnymi. Jajka są symbolem rodzącego się życia.

Według mitologii germańskiej, jajka znosił zając, jako zwierzę poświęcone bogini Osterze.

KARNAWAŁ

Karnawał to okres zimowych balów, słynnych maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się w dniu Trzech Króli, a kończy się dzień przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu.

ŚWIĘCENIE POKARMÓW

W Wielką Sobotę chrześcijanie zanoszą w święconce pokarmy do święcenia. To ma zapewnić zdrowie, dostatek na cały rok.

MNIEJ ZNANE TRADYCJE:

Siuda Baba – jest to dawny, polski zwyczaj ludowy obchodzony w Poniedziałek Wielkanocny. Według legendy w Lednicy Górnej pod Kopcową Górą w świątyni płonął wieczny ogień, którego pilnowały młode kapłanki. Były czarne od sadzy, ponieważ przez cały rok strzegły ognia i nie myły się. Kiedy zbliżał się koniec służby, „Siuda Baba” wychodziła w poszukiwaniu następczyni w towarzystwie Cygana i kilku krakowiaków. Wyznaczona przez nią panna nie mogła odmówić, więc dziewczęta starały się dobrze ukryć.

PRZYWOŁÓWKI

Tradycja kultywowana na Kujawach. Wieczorem w “Niedzielę wielkanocną” mieszkańcy wsi zbierali się na placu, a mężczyźni, którzy jeszcze się nie ożenili udawali się na podwyższenie np: mur, skąd wygłaszali wierszyki, śpiewali piosenki na temat okolicznych panien.

WIESZANIE JUDASZA

Wieszanie lub topienie Judasza to tradycja wielkanocna, która w Polsce może kojarzyć się z wiosennym topieniem Marzanny. Obyczaj ten nawiązuje do historii zmartwychwstania Chrystusa, przypominając o zdradzie Judasza.

CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA

Włosi nie mają w zwyczaju polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny.

W Norwegii tradycją jest czytanie kryminałów, które wydawcy wypuszczają ze specjalnymi oznaczeniami „wielkanocnych thrillerów”, znanymi jako Paaskekrimmen.

W Wielkiej Brytanii symbolem świąt jest zając.

W dalekiej Australii popularne jest organizowanie w kościołach tradycyjnego śniadania wielkanocnego w gronie biednych i ubogich.

 

źródło: /tvp3

 

Zostaw komentarz