104 views 4 min

0

Komentarzy

Powstał portal z ofertami pracy dla Ukraińców w Polsce

- Lipiec 8, 2022

Skierowany do Ukraińców szukających pracy portal pracawpolsce.gov.pl był wszechstronnie konsultowany z ekspertami w dziedzinie rekrutacji – zapewnił Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji i pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa. Strona jest dostępna w trzech wersjach językowych, a docelowo będzie też dostępna dla Polaków.

– Na ten moment program jest skierowany do osób, które przyjechały z Ukrainy – zaznaczył Cieszyński, dodając, że serwis został zbudowany w ramach działalności pro bono partnerów z zagranicy w celu wsparcia osób z Ukrainy. Warunkiem koniecznym do założenia konta jest posiadanie numeru PESEL.

– Każda osoba może w łatwy sposób w dowolnym urzędzie gminy wyrobić numer PESEL i dzięki temu skorzystać z tego systemu. Przypomnę, że do tej pory ponad 600 tys. dorosłych obywateli Ukrainy już ten numer PESEL ma – wskazał. – Natomiast pracujemy nad tym systemem w taki sposób, aby dało się go prosto przekształcić na taki, który jest dostępny dla obywateli Polski. Myślę, że docelowo tak właśnie będzie – dodał.

System konsultowany z ekspertami

Cieszyński odniósł się do pytania, czy rządowy portal spełni wymagania rekruterów – obecnie przy zakładaniu profilu zawodowego nie ma opcji wgrania klasycznego pliku CV.

– To co zaproponowaliśmy było (…) konsultowane z ekspertami w dziedzinie rekrutacji, z firmami, które się tym zawodowo zajmują i dlatego liczymy na to, że rekomendacje się sprawdzą – powiedział. Jak podkreślił, celem rządu jest, by stworzone profile kandydatów były “pomocne dla pracodawców”.

– Od samego początku chcieliśmy współpracować z profesjonalistami – dodał.

Cieszyński wyjaśnił, że po wprowadzeniu danych i uzupełnieniu profilu zawodowego kandydaci będą każdorazowo proszeni o zgodę na przekazanie konkretnemu pracodawcy danych osobowych – gdy pracodawca znajdzie w bazie danych interesujący go profil, musi wysłać prośbę o uzyskanie takiej zgody. Powiadomienie o wysłaniu takiej prośby kandydat otrzyma mailem, a po uzyskaniu zgody na wgląd do danych osobowych rekruter skontaktuje się z kandydatem.

– Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo danych osobowych – podkreślił Cieszyński.

Będzie akcja informacyjna

Cyfryzacja KPRM wraz z Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy zaplanowała akcję rozpowszechniania informacji o portalu.

– Informacje o serwisie będą szeroko dostępne w mediach ukraińskich, we współpracę włączyli się też ukraińskojęzyczni influencerzy, którzy opowiadają o tym rozwiązaniu – mówił Cieszyński.

Portal pracawpolsce.gov.pl w swoim założeniu ma zaprezentowanie “jak najszerszego wachlarza (…) możliwości” zatrudnienia – zarówno dla pracowników fizycznych jak i umysłowych. – Do portalu pracawpolsce.gov.pl podłączone są wiodące portale pracy, które z kolei oferują oferty pracy przede wszystkim dla tzw. białych kołnierzyków – powiedział Cieszyński.

– Wiemy, że wiele osób, które do Polski przyjechało już tę pracę podjęło, ale mamy też taką informację, że spośród tych osób wiele ma wyższe wykształcenie i wysokie kwalifikacje, ale jeszcze nie zdecydowały się te osoby podjąć pracy właśnie w tych zawodach, w których te kwalifikacje można wykorzystać” – doprecyzował.

Portal pracawpolsce.gov.pl jest dostępny w trzech wersjach językowych: po polsku, ukraińsku i angielsku.

PolskieRadio24.pl, PAP,
as

Zostaw komentarz