67 views 3 min

0

Komentarzy

Premier Mateusz Morawiecki: podał nazwisko nowego ministra zdrowia i nowego szefa MSZ

- Sierpień 24, 2020

Nowym ministrem zdrowia został Adam Niedzielski, dotychczasowy prezes NFZ.  A nowym ministrem spraw zagranicznych został prof. Zbigniew Rau, dotychczasowy przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, były wojewoda łódzki. Poinformował o tym na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Premier wskazał, że po okresie walki z epidemią COVID-19 przed służbą zdrowia pojawią się ogromne wyzwania “w zakresie jej dalszego usprawniania, modernizacji czy czynienia jej bardziej racjonalną”. – Wiadomo, że mamy od bardzo wielu lat bolączkę polegającą na tym, że mamy za małą liczbę lekarzy. Już na samym początku rządów PiS słuszne decyzje podjęte przez pana ministra Konstantego Radziwiłła, potem kontynuowane przez pana Łukasza Szumowskiego doprowadziły do tego, że dzisiaj kształcimy o 70-80 proc. więcej nowych lekarzy – powiedział premier.

 

Adam Niedzielski od 2019 r. jest prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia, wcześniej pełnił funkcję zastępcy prezesa NFZ ds. operacyjnych. Od 2016 r. był dyrektorem generalnym w Ministerstwie Finansów. W latach 2017-2018 był członkiem rady nadzorczej spółki celowej Aplikacje Krytyczne. Ponadto od stycznia do lipca 2018 r. był powołanym na wniosek ministra finansów członkiem Rady Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Kandydat na nowego ministra zdrowia jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej na dwóch kierunkach: ekonomia oraz metody ilościowe i systemy informacyjne. W 2003 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych, nadany przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN.

 

Nowy szef MSA

Na stanowisku szefa dyplomacji prof. Zbigniew Rau zastąpi Jacka Czaputowicza, który w 20 sierpnia podał się do dymisji. Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że decyzje w sprawie następcy Jacka Czaputowicza konsultował z prezydentem Andrzejem Dudą.

 

– Zaproponowaliśmy tę funkcję już jakiś czas temu, w ślad za oświadczeniem pana ministra Jacka Czaputowicza o rezygnacji, panu przewodniczącemu komisji spraw zagranicznych w Sejmie Zbigniewowi Rauowi – powiedział premier.

 

Zbigniew Rau w latach 2015-2019 sprawował funkcję wojewody łódzkiego. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał mandat posła i został powołany na szefa sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Był również senatorem VI kadencji.

Jest prawnikiem, nauczycielem akademickim, od 2006 r. profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Łódzkiego, pracuje tam jako kierownik Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych oraz Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville’a. Jest autorem licznych publikacji naukowych dotyczących m.in. myśli Johna Locke’a i Alexisa de Tocqueville’a oraz teorii liberalizmu.

 

Od 2005 r. związany jest z Prawem i Sprawiedliwością. Był w Honorowym Komitecie Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W 2005 r. uzyskał mandat senatora. W 1980 r. wstąpił do NSZZ “Solidarność”. Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi i medalem Komisji Edukacji Narodowej.

 

źródło: pap/iar

Zostaw komentarz