12 views 5 min

0

Komentarzy

Pułapki na klientów w Black Friday. Jak nie dać się oszukać?

- Listopad 16, 2022


W tym roku tzw. Czarny Piątek przypada 25 listopada. Wielu z nas ruszy więc na zakupy, by skorzystać z rabatów i promocji, znaczna część osób skorzysta z oferty sklepów i platform internetowych. Na co zwrócić uwagę i jak bezpieczne kupować w sieci? Izba Gospodarki Elektronicznej przygotowała na tę okoliczność “Dekalog bezpiecznych e-zakupów”.

Jak pokazują wyniki badania “Omni-commerce kupuję wygodnie 2022” w internecie robi zakupy już 87 proc. konsumentów. Polacy nie tylko więcej wydają na e-zakupy, ale także częściej kupują online.

Z myślą o ochronie konsumentów, przed zbliżającym się Black Friday, Izba Gospodarki Elektronicznej wypracowała “Dekalog bezpiecznych zakupów przez internet”, w którym wskazuje, na co zwracać uwagę, co sprawdzić i czego unikać podczas zakupów w sklepach i na platformach internetowych. Patronem publikacji jest Federacja Konsumentów, której celem jest przeciwdziałanie wykorzystywaniu i nieuczciwości względem osób zawierających umowy kupna-sprzedaży.
Na co zwrócić uwagę?

1. Sprawdź opinie o sprzedawcy

Sprawdź w sieci jak sprzedawca i jego sklep został oceniony i ile jest tych opinii. Zwróć uwagę czy opinie są konkretne i wiarygodne. Zobacz też, czy przy opiniach pojawia się informacja, że pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub używali dany towar lub usługę. Jeżeli nie, to podejdź do treści opinii z dystansem.

2. Sprawdź dane kontaktowe i identyfikacyjne sprzedawcy

Prawo wymaga od sprzedawców podania pełnych danych rejestrowych przedsiębiorcy. Brak numeru telefonu, adresu e-mail lub adresu firmy powinien być sygnałem ostrzegawczym i wzmóc czujność. Warto czasem skorzystać z dogodnej formy kontaktu i zapytać o szczegóły kupowanego towaru.

3. Kupuj w wiarygodnych sklepach internetowych

W przypadku nowych serwisów sprawdzaj bardziej szczegółowo ich wiarygodność, historię i opinię na rynku. Jeżeli cena towaru lub usługi jest znacząco niższa niż w innych sklepach, to podejdź ostrożnie do takiej oferty.

4. Sprawdź regulamin i zasady zwrotów konkretnych towarów

Sprzedawca ma obowiązek opublikować regulamin określający szczegółowe zasady zawierania umowy przez internet. Sprawdź, czy taki dokument istnieje, jest czytelny i zrozumiały. Prawo daje możliwość zwrotu zakupionych towarów – możesz w ciągu 14 dni od dnia odbioru towaru bez konieczności podawania powodu odstąpić od umowy (produkt trzeba odesłać w ciągu kolejnych 14 dni). Sprawdź, czy sprzedawca nie utrudnia wykonania prawa regulaminem lub procedurami dokonywania zwrotów.

5. Sprawdź, czy transmisja danych odbywa się z użyciem bezpiecznego połączenia (protokół SSL)

Gdy wypełniasz formularze z danymi, sprawdź, czy w przeglądarce na początku adresu witryny widnieje “https” zamiast “http”. Szukaj symbolu kłódki, oznaczającej bezpieczne połączenie, aby osoby trzecie nie mogły uzyskać dostępu do przesyłanych danych.


6. Sprawdź wybór różnych metod płatności

Jeżeli ktoś żąda płatności z góry i podaje dane wyłącznie jednej opcji płatności, skorzystanie z niej może być ryzykowne. Godne zaufania serwisy zazwyczaj oferują różne opcje płatności. Operatorzy płatności, którzy obsługują sprzedawców internetowych, często oferują dodatkowe programy ochrony kupujących.

7. Czytaj dokładnie ofertę wystawców na serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych

Gdy kupujesz na platformach transakcyjnych lub ogłoszeniowych, zawsze dokładnie czytaj treść oferty oraz stronę “o mnie” danego sprzedawcy. Osoby prywatne często umieszczają w tych opisach swoje własne, szczegółowe zasady sprzedaży, jak np. czas dostawy, który może być liczony dopiero od czasu zaksięgowania wpłaty na koncie sprzedawcy, a nie w systemie płatności.

8. Na zakończenie wyloguj się

Po zakończeniu czynności związanych z obsługą konta koniecznie się wyloguj, aby osoby postronne nie uzyskały do niego dostępu.

9. Napisz swój komentarz po każdej transakcji

Wystawianie komentarza lub opinii po transakcji jest bardzo ważne. Pamiętaj, że pochlebne opinie lub ostrzeżenia są dla innych cenne. Dlatego warto na to poświęcić dwie minuty.

10. Zachowaj korespondencję ze sprzedawcą

Do czasu zakończenia transakcji sukcesem i sprawdzenia otrzymanego towaru na wszelki wypadek warto zachować całość korespondencji elektronicznej ze sprzedawcą.

PR24.pl, IAR, PAP, Izba Gospodarki Elektronicznej

Zostaw komentarz