22 views 2 min

0

Komentarzy

Ranking uczelni świata: Uniwersytet Jagielloński najlepszy w Polsce

- Kwiecień 28, 2022

Harvard University, Massachusetts Institute of Technology, Stanford University – to pierwsza trójka najlepszych uczelni świata w rankingu The Center for World University Rankings. Goni je University of Cambridge, ale w statystykach nie brakuje też polskich szkół wyższych. Najwyższe, 381. miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński, 402. – Uniwersytet Warszawski.

W analizie The Center for World University Rankings bierze się pod uwagę jakość kształcenia i sukcesy studentów. W rankingu znalazło się 2000 uczelni z całego świata. Czołówkę zestawienia zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, których w pierwszej 10 znalazło się aż 8. – Królują tam uczelnie USA. Pozycja tych szkół wyższych właściwie nie zmienia się od początku historii rankingu, czyli od 2012 roku – mówi Patrycja Donaburska z Komisji Fulbrighta.

W rankingu punkty przyznawane są za: sukcesy absolwentów i kadry dydaktycznej w międzynarodowych konkursach, zatrudnienie absolwentów na dyrektorskich stanowiskach w firmach o zasięgu globalnym, publikacje w cenionych pismach naukowych oraz najbardziej wpływowych periodykach, cytowalność, indeks Hirscha całej uczelni oraz liczbę międzynarodowych patentów.

Na najlepsze uczelnie dostać się jest najtrudniej, szczególnie studentom międzynarodowym, bo w pierwszej kolejności przyjmowani są tam Amerykanie. Nie oznacza to, że na Harvardzie nie uczą się Polacy. – Na amerykańskich uczelniach jest bardzo dużo pracy własnej, mało przedmiotów w ciągu semestru. Studenci mają ogrom zadań do wykonania: eseje, wypracowania, prezentacje, projekty. Te uczelnie stawiają na indywidualny kontakt z profesorami, tzw. mentoring.

W rankingu The Center for World University Rankings znalazły się polskie uczelnie. Najwyższe, 381. miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński, 402. – Uniwersytet Warszawski. Pierwsza techniczna uczelnia z Polski w rankingu to Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, która uplasowała się na 590 miejscu. Polscy absolwenci amerykańskich uczelni po powrocie do kraju przyznają, że wciąż utrzymują kontakty ze swoimi profesorami, konsultują się z nimi. Ta współpraca, zapoczątkowana podczas studiów, przeradza się w długofalową.

Źródło: The Center for World University Rankings/ pr24.pl
as

Zostaw komentarz