69 views 4 min

0

Komentarzy

Rozwój energetyki jądrowej. Polskie i koreańskie firmy podpisały porozumienie

- Lipiec 1, 2022

Polskie i koreańskie firmy podpisały porozumienie o współpracy w energetyce jądrowej. Umowę parafowały korańska firma KHNP z ILF Poland, BAKS i RAFAKO oraz członkowie Team Korea z ZRE Katowice, Ethos Energy Poland, Monta Materials Handling, ZARMEN i Polimex Mostostal.

30 czerwca br. w Warszawie odbył się “Korean Nuclear and High-tech Day 2022”. Ideą wydarzenia było wzmocnienie współpracy między Polską a Koreą Południową w zakresie technologii jądrowych. Współorganizatorami spotkania były Polska Izba Energetyki i Ochrony Środowiska (IGEOS) oraz firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) – działająca w sektorze energetyki jądrowej.

Zacieśnienie współpracy polsko-koreańskiej

“Tego samego dnia odbyła się uroczystość podpisania porozumienia o współpracy (Memorandum of Understanding – MOU) pomiędzy koreańskimi i polskimi firmami w celu pogłębienia kooperacji w ramach polskiego projektu budowy elektrowni jądrowych i stworzenia fundamentów do wejścia na rynki europejskie” – poinformowała KHNP w komunikacie.

Dodała, że KHNP zawarło porozumienia z trzema polskimi firmami – ILF Poland, BAKS i RAFAKO – dotyczące m.in. wzajemnej współpracy w zakresie rozwoju sieci łańcucha dostaw, tworzenia kanałów komunikacji, a także badań i rozwoju. “Podpisano również porozumienia o współpracy pomiędzy członkami Team Korea a polskimi firmami, takimi jak ZRE Katowice, Ethos Energy Poland, Monta Materials Handling, ZARMEN i Polimex Mostostal” – podano.

“Rozwój energetyki jądrowej w Polsce to ogromna szansa dla naukowców i inżynierów, a także dla polskiego przemysłu. Zgodnie z założeniami Programu polskiej energetyki jądrowej, udział polskich partnerów w budowie pierwszej elektrowni jądrowej ma wynosić 40 proc. przy budowie pierwszego bloku i stopniowo wzrastać wraz z budową kolejnych reaktorów. Firma KHNP, która od kilkudziesięciu lat buduje elektrownie w Korei i za granicą, jest świadoma wyzwań związanych z rozwojem energetyki jądrowej. Dlatego wiemy też, jak istotną rolę w tym procesie odgrywają lokalne firmy i chcielibyśmy, aby polskie przedsiębiorstwa uczestniczyły w tym przełomowym projekcie energetycznym – powiedział w czasie spotkania prezes i dyrektor generalny KHNP Jae-Hoon Chung.

Koreańczycy chcą stawiaćna “duży” atom

Przypomniano, że 21 kwietnia br. KHNP złożyło Polsce ofertę techniczną i cenową na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Oferta zakłada budowę sześciu reaktorów o łącznej mocy 8400 MW. Pierwszy z nich mógłby rozpocząć pracę już w 2033 r., zgodnie z przyjętym w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej harmonogramem.

“Jednym z projektów, w których pracują już w pełni nowoczesne i bezpieczne reaktory APR1400 generacji III+, które spółka KHNP zaoferowała także polskiemu rządowi, jest elektrownia jądrowa Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Niedawno rozpoczęto prace nad załadunkiem paliwa do trzeciego reaktora w tej elektrowni, co jest ostatnim krokiem na drodze do osiągnięcia pełnej operacyjności obiektu. Pierwsze dwa bloki elektrowni Barakah już działają, dostarczając poprzez krajową sieć energetyczną czystą energię do domów i przedsiębiorstw w całym kraju. Budowa elektrowni jądrowej w Barakah jest przykładem międzynarodowego projektu KHNP, który został zrealizowany nie tylko w założonym budżecie, ale także zgodnie z przyjętym harmonogramem” – podkreśliła KHNP.

Źródło: PolskieRadio24.pl, PAP
as

Zostaw komentarz